Kredi Kartı

09-01-2024 21:20:10

Bankaya gitmeden hesap açma işlemleri için özel ya da kamu bankalarının başvuru kabul işleyişleri farklılık gösterir. Yeni bir müşteri olarak herhangi bir bankada hesap açmak istiyorsanız süreci doğru yönetmeniz gerekir. Dijitalleşen bankacılık sektöründe artık yeni hesap açmak için şubelere gitmenize gerek yoktur. Ortalama olarak her banka bu hizmeti sunar. 

Banka şubesine hiç gitmeden tamamen online adımlarla hesabınızı açabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu dijital başvuru sürecinin de bir akışı mevcuttur. Sürece dair daha fazla bilgi almak için içeriğimizin devamında yer verdiğimiz adımları inceleyebilirsiniz. 

Bankaya Gitmeden Hesap Nasıl Açılır?

Bankaya gitmeden hesap açma işlemlerini oldukça basit birkaç adımı takip ederek tamamlayabilirsiniz. Bu yönteme DOB yani Uzaktan Müşteri Edinimi denir. Başvuru yapmak istediğiniz bankanın mobil uygulamasını akıllı telefonunuza indirmeniz gerekir. Ardından mobil uygulamalara giriş sırasında müşterimiz ol tarzında ibareler görürsünüz. Bu alanlara tıklayarak istenen tüm bilgileri ve evrakları eksiksiz bir şekilde girerek kontrole göndermeniz gerekir. 

Bu aşamadan sonra ilgili bankaların müşteri temsilcileri sizi online görüşme yapmak üzere arar. Bu online görüşme sırasında telefonunuzun NFC özelliği ile kimliğiniz taranır ve yüz tarama gibi işlemlerle süreç doğrulanır. Bazı bankalar uzaktan görüntülü arama talebinde de bulunabilir. Tüm işlemleriniz tamamlandıktan sonra ilgili bankada hesabınız açılmış olur.

Online Banka Hesabı Açmanın Şartları var Mıdır?

Bankaya gitmeden hesap açma işlemleri yapabilmek için ne gibi şartların arandığı da sıkça merak edilenler arasındadır. Dijital işlem olan bu süreçte NFC özelliği taşıyan tablet ya da akıllı telefonlara sahip olmanız gerekir. Çünkü uzaktan kimlik analizi, doğrulaması, yüz tanımlama gibi işlemler bu teknolojik özellik sayesinde uygulanabiliyor. Banka hesabınızı online olarak açmak için gerekenler ise kısaca şu şekilde sıralanabilir;

Başvuranın kimlik belgesi, 

Başvuran kişinin açık adres bilgileri,

Başvuran müşterinin iletişim numarası bilgileri

İlk başvuru aşamasında sizden istenen belgeler yukarıdaki gibidir. Sonraki aşamada ise sizden şu belgeleri ibraz etmeniz ya da onaylamanız talep edilir;

Müşteri bilgi formu,

Bankacılık hizmetleri sözleşmesi,

Temel bankacılık ürün formu,

İkinci aşamada da bu belgeler tarafınıza ibraz edilerek imzalanmanız istenir. Bu süreçte formları detaylı olarak inceledikten sonra imzalamanız tavsiye edilir. Tüm süreç sorunsuz tamamlandıktan sonra banka hesabınız kullanabileceğiniz şekilde aktive edilir.

Bankaya Gitmeden Hesap Açabileceğiniz Bankaların Listesi

Bankaya gitmeden hesap açma işlemlerine bankacılık sektöründe müşteri edinimi adı verilir. Eğer bankalarda sıra beklemeden online olarak hesap açmak istiyorsanız dijital kanallar üzerinden başvuru yapmanız gerekir. Bunun yanı sıra başvuru sırasında kullandığınız telefonun NFC özeliğinin olması gerekir. 

NFC yakın alan iletişimi sağlayan kimliğinizin çipini okuyabilen bir teknolojidir. Bu nedenle de başvuru süreçlerinin tamamlanmasında sizi arayan banka temsilcisi kimliğinizi NFC özelliği ile okutmanızı talep edecektir. Online olarak kolayca banka hesabı açabileceğiniz bankalar ise kısaca şu şekildedir;

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)

CEPTETEB

En Para Bankası 

Akbank

Burgan Bank 

Garanti BBVA Bankası 

QNB Finansbank 

Albaraka Türk Bankası 

Ziraat Bankası

Denizbank 

Kuveyt Türk Bankası 

Yapı Kredi Bankası 

ING Bank 

Vakıf Katılım Bankası 

Alternatif Bank 

Anadolu Bank 

Yukarıda yer alan özel ya da kamu bankalarının tamamı online müşteri kabulü yapar. Başvuru yapmak için dijital üzerinden ilgili işlem adımlarını takip edebilirsiniz.  Eğer online başvuru süreçlerine dair daha fazla bilgi almak istiyorsanız, başvuracağınız bankanın müşteri hizmetlerini arayarak detaylı bilgi talebinde bulunabilirsiniz. 

Bankaya Gitmeden Banka Hesabı Açmak Güvenilir Mi?

Yeni müşterilerin en sık araştırdığı bir diğer konu ise bankaya gitmeden banka hesabı açma işlemlerinin ne kadar güvenilir olduğudur. Bankalar bu konuda gizliliğe önem vererek tüm yasal prosedürleri yerine getirir. Üçüncü kişilerin bilgilerinize erişmesini önler nitelikte tedbirler alırlar. Bu açıdan herhangi bir sakıncası yoktur. 

Ancak siz başvuru yapmadığınız halde aranıyor ve banka hesabınıza ilişkin kimlik gibi belgeleriniz isteniyorsa dikkat etmeniz gerekir. Çünkü süreci dolandırıcılık şeklinde yöneten kişiler de mevcuttur. Harici bankaya gitmeden hesap açmanın hiçbir sakıncası yoktur.

Bankaya gitmeden hesap açma adımlarına dair aklınıza takılan soruları yorum alanında paylaşarak geri bizden bildirim alabilirsiniz.


İçindekiler