Kredi Kartı

08-02-2024 22:19:33

Bloke teminatlı kredi kartı veren bankalar 2024 yılında kara listede olan kişiler tarafından merak edilir. Bildiğiniz üzere kredili ürün kullanımından sonra takibe alınmak, icralık olmak ya da sürekli gecikme yapmak kredi notunun bozulmasına neden olur. Kredi notunun bozulması da tüketicilerin yeni kredili ürün talep etmesine engel olur. 

Başta kredi kartı olmak üzere hiçbir kredili üründen faydalanmaları söz konusu olmaz. Bu tür tüketicilere bankalar alternatif yöntem olarak bloke teminatlı kredi kartı ürünleri sunar.  Bloke teminatı nedir, nasıl başvurulur, şartları nelerdir gibi tüm soruların yanıtlarına hemen içeriğimizin devamından kolayca ulaşabilirsiniz.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nedir?

Bloke teminatlı kredi kartı veren bankalar listesine geçmeden önce bloke teminatlı ne demek sorusuna yanıt verelim. Bankaların hepsi olmasa da geneli bloke teminatlı kredi kartı ürünlerine yer verir. Bunun tanımı ise;

 • Bloke teminatlı kredi kartı almak için bankada mevduat hesabı açtırmanız gerekir. 
 • Bu mevduat hesabına bloke teminat güvencesi yatırılarak kredi kartı alınır.

Bankalar bloke teminatlı kredi kartı ürünlerinde kendisini güvenceye alır. Bunu da sizin yatıracağınız ve teminat olarak gösterebileceğiniz rakamla yaparlar. Gösterdiğiniz teminat rakamı ne kadar yüksekse alabileceğiniz kredi kartı limiti de benzer orandadır. Blokenin sebebi olası ödeme durumlarında bankanın borcunuzu tahsil etme hakkında sahip olabilmesidir.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Hangi Bankalarda Var?

Bloke teminatlı kredi kartı veren bankalar çok fazla değildir. Belli başlı kamu ve özel bankalara tarafından sunulan bu hizmet almak isteyenler tarafından araştırılır. Bloke teminatlı kredi kartı başvurusu yapabileceğiniz başlıca bankalar şunlardır;

 • Yapı Kredi Bankası
 • Kuveyt Türk Bankası 
 • Halkbank 
 • Ziraat Bankası
 • TEB Bankası 

Bloke teminatlı kredi kartı almak için başvuru yapabileceğiniz başlıca bankalar yukarıda yer verdiğimiz bankalardır. Online ya da internet şube üzerinden bu bankalara başvuru yapmanız mümkün değildir.

Blokeli Kredi Kartı Kimlere Verilir?

Bloke teminatlı kredi kartı ürünleri kara listede olan kişilere verilir. Bankalardaki kredi skoru düşük olan ya da hiç banka kredi notu oluşmamış kişiler bloke teminatlı kredi kartı ürünlerinden faydalanabilir. Tabi bunun için talep edilen teminat miktarını bankada açılmış olan mevduat hesaplarına yatırmaları ve blokeyi kabul etmeleri gerekir. 

Haricen bloke teminatlı kredi kartı alabilecek diğer kişiler kredi notu riskli gurupta yer alan tüketicilerdir. Bunun için doğrudan bankaya giderek başvurunuzu yapıp uygun olup olmadığınızı teyit etmeniz tavsiye edilir. Çünkü her bankanın teminatın yanı sıra belli başlı farklı şartları da olabiliyor.

Kara Listedekiler Nasıl Kredi Kartı Alır?

Kara listede olan kişiler normal şartlarda kredi ya da kredi kartı gibi bankacılık ürünlerinden faydalanamaz. Bunun için üzerinden belirli bir zaman geçmesi ve gecikmeli tüm borçların kapatılmış olması gerekir. Gecikmede borcunuz varsa bunların tamamını kapattıktan hemen sonra bloke teminatlı kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. 

Bazı bankalar kara listede olan tüketiciler için bu imkanı sunar. Bloke teminatlı kredi kartını aldıktan sonra düzenli kullanırsanız kredi notunuz da kısa vade içerisinde düzelmeye başlayacaktır. Böylece artık diğer kredili ürünlerden de faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Uzun süre kara listede kaldıktan sonra ya da kredi skorunuz çok düşükken bloke teminatlı kredi kartı almanız ilk adım olarak avantaj sağlar. Eğer bu fırsatı doğru adımlarla değerlendirirseniz kredi notunuzda hızlı bir iyileşme gözlenir. Bunun için teminatlı kartınızı kullanırken dikkate almanız gereken bazı hususlar vardır. Kısa bu hususlar;

 • Kredi kartınızı geliriniz düzeyinde kullanmaya çalışın.
 • Her ay ödeyebileceğiniz rakamın üzerinde bir harcama yapmamalısınız.
 • Kedi kartı ekstre tarihlerini atlamayın.
 • Her ay asgari değil de tam tutarı ödemeye çalışın.
 • Farklı banka ya da banka gibi kuruluşlarda gecikmeli ürünleriniz varsa tamamının borcunu kapatmaya çalışın.

Tüm bu detayları dikkate alarak kredi kartınızı doğru kullanmış olursunuz. Bu da aydan aya kredi skorunuzun düzelmesine, yükselmesine büyük oranda katkı sağlar. Belirli bir süre teminatlı kartınızı bu şekilde kullanırsanız kredi notunuz yükseleceği için teminat ortadan kalkabilir. Ayrıca diğer kredili ürünlerden de herkes gibi faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Bloke teminatlı kredi kartı ürünleri hakkında merak edebileceğiniz tüm detaylara yer verdik. Konuya dair eksik ya da hatalı bulduğunuz kısımları ve görüşlerinizi yorum alanı üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz. Yorumlarınızı dikkate alarak en kısa süre içerisinde geri bildirimde bulunmaya özen gösteriyoruz.


İçindekiler