Kredi Kartı

01-02-2024 21:20:32

En kolay kredi kartı veren bankalar 2024 yılında da tüketicilerin merakla araştırdığı listeler arasında yer alır. Her bankanın işleyiş prosedürleri bankacılık ürünleri açısından farklılık gösterir.


Bankalar kredi miktarları tüketicinin mevcut durumuna, kredi notuna ve gelir düzeyine göre belirler. Ancak bazı özel ya da kamu bankaları diğerlerine kıyasla daha kolay kredi ürünleri sunar. Taşıt, ihtiyaç ve konut kredisi ürünlerini en kolay veren bankalar ve daha fazlasını hemen içeriğimizin devamından inceleyebilirsiniz.


En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar 


En kolay kredi kartı veren bankalar mevcuttur. Kredi notu skalası tüketicinin riskli olup olmadığını ifade eder. Az riskli, orta riskli ve risksiz şeklinde sınıflandırılır. Bankalar genelde az ve orta riskli guruba kredi kartı ürünlerini sunmak istemez. Nitekim bazı özel bankalar bu konuda az ya da orta riskli guruba kredi kartı verebilir. Bu bankaların listesi kısaca şu şekildedir;


Alternatif Bank 

NKolay/ AktifBank

Enpara 

TEB Bankası 

Anadolu Finansbank 

Garanti BBVA Bankası 

Türkiye İş Bankası 

ING Bank

Akbank 


Yukarıda listelenen bankalar en hızlı kredi veren bankalardır. İster online ister doğrudan banka şubesine giderek kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. Ancak banka şubesinden başvuru yapmanız kredi notunuz hakkında bilgi almanıza da yardımcı olur. Ayrıca kredi çıkma olasılığınızı da iyileştirebilir.


Şubeye Gitmeden Kredi Kartı Veren Bankalar 


Bankaların neredeyse tamamı artık online başvurular sonucunda bankacılık ürünlerini sunar. Kredi kartı da bunların başında yer alır. Bankaların mobil şubeleri ya da internet şubeleri üzerinden yapacağınız başvurular değerlendirmeye alınır. Değerlendirmeniz olumlu sonuçlanırsa banka sizi arayarak bazı belgeler talep edebilir. 

Ayrıca canlı görüntülü görüşme ile bilgileriniz teyit edilebilir. Ardından uygun görülmesi halinde kartınız doğrudan adresinize gönderilir.  Şubeye gitmeden en kolay kredi kartı veren bankalar 2024 yılında şöyle yansır; 


Garanti BBVA Bankası 

Türkiye İş Bankası 

ING Bank

Akbank 

Alternatif Bank 

NKolay/ AktifBank

Enpara 

TEB Bankası 

Anadolu Finansbank


Bu bankaların müşterisi değilseniz, kredi kartı alabilmek için öncelikle müşteri olmanız gerekir. Listedeki bankalardan herhangi birinin müşterisi olmak için online başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunun akabinde onay sürecinde kredi kartı talebinizi de eş zamanlı oluşturabilirsiniz.


Kredi Kartı Almak İçin Kredi Puanının Kaç Olması Gerekir?


Kredi kartı almak isteyenler kredi puanının kaç olması gerektiğini araştırır. Kredi notunuzu doğrudan kendiniz görüntüleyemezsiniz. Bu konuda Findeks kredi raporu hizmeti alabilirsiniz. Ya da doğrudan bankalara gidip başvuru yaparak da kredi notunuzun uygunluğunu öğrenebilirsiniz. Bankalardan kredi kartı gibi ürünleri alabilmeniz için kredi notu değerlerinizin şu şekilde olması beklenir;


700 puan ve üzeri müşteriler gelir durumlarına göre bankalardan kredi kartı alabilir.


Genel olarak kredi kartı alınabilmesi için bir puan değeri vermek mümkün değildir. Çünkü bankaların işleyişleri kredi kartı verme noktasında farklılık gösterir. Bazı bankalar doğrudan gelir durumuna bakarken bazıları ise puanınızı da göz önünde bulundurur. Eğer başvuran kişinin kredi notu henüz oluşmamışsa da çalışma ve sigortalılık durumuna bakılarak kredi kartı ürünü verilebilir. 


Kredi Notu Düşüklere Neden Kredi Kartı Verilmez?


Bankalar genelde kredi notu çok düşük riskli gurupta olan tüketicilere kredi kartı vermeye çok sıcak bakmaz. Bunun nedeni geçmişte kullanılan kredili ürün ya da kredi kartı borçlarından ötürü kişinin yasal takibe alınmış olmasıdır. Borcun yeniden ödenmemesi riski bulunduğu için bankalar kredi vermek istemez. 


Ancak yasal takip sürecinde ödemenizi tamamen yaptıysanız ve üzerinden uzunca bir süre geçtiyse puanınızda iyileşme olmaya başlar. Bu durumlarda doğrudan bankalara giderek kredi kartı talebinizi iletip detaylı bilgi talebinde bulunabilirsiniz.


Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 


Kredi kartı aldıktan sonra kredi notunun düzelmesi adına bazı hususları dikkate almanız da yarar vardır. Çünkü kredi kartları kredi notunu en çok etkileyen bankacılık ürünlerinin başında yer alır. Kartınızı kullanırken şu detayları dikkate almanız tavsiye edilir;


Kredi kartı ekstre tarihlerinizi düzenli takip edin.

Gelen ekstre borcunun tamamını ödemeye çalışın.

Her ay mutlaka asgari tutarın üzerinde ödeme sağlamaya çalışın.


Yukarıda yer verilen detayları dikkate alarak doğru kredi kartı kullanımı sağlayabilirsiniz. Netice olarak kredi notunuzun iyileşmesi ve limitlerinizin de arttırılması söz konusu olacaktır.


İçindekiler