Kredi Kartı

22-01-2024 23:50:53

FAST işlemleri bankalar arası hızlı para transferi yapmayı sağlar. EFT, havale gibi hizmetlere ek olarak geliştirilen bu sistem anlık para gönderimlerinde avantajlı bir seçenektir. Paranın alıcısı ya da göndericisi olan banka fark etmeksizin sadece saniyeler içerisinde işlem yapabilmenize yardımcı olur. 


Tüm bankalarda geçerliliği olan FAST işlemlerinde alt ve üst limitler değişir. Her banka kendi alt ve üst limitini belirleyerek hizmet verir. Fast limiti ve daha fazlası için detaylara hemen içeriğimizin devamından kolayca ulaşabilirsiniz.


Bankalarda Fast Limiti Ne Kadar Oldu?


Fast işlem limitleri eskiden düşük yansıyordu. Ancak sistemin tüketicilere daha fazla fayda sağlaması adına limitler güncellendi. Kamu ve özel bankaların tamamında değişen fast limiti oranları 2024 yılı için şu şekilde yansıyor;


  • İş Bankası:50.000 TL
  • Halkbank: 50.000 TL
  • Ziraat Bankası: 50.000 TL
  • TEB Bankası: 50.000 TL
  • Garanti BBVA Bankası: 50.000 TL
  • En Para: 50.000 TL
  • QNB Finansbank: 50.000 TL

Yukarıda da belirtildiği üzere neredeyse tüm bankalarda FAST üst limiti 50.000 TL olarak belirlenmiştir. Bu rakamlar bireysel bankacılık ürünü kullanan tüketiciler için geçerlidir. Ticari hesaplarda Fast limiti oranları farklılık gösterir. 2024 yılının ilk çeyreğinden sonra bu oranlarda artışa gidilmesi bekleniyor.


Fast Limiti Neye Göre Belirlenir?


Anlık ve sürekli fon transferi olan FAST limitleri BBDK tarafından belirleniyor. Müşteriye göre değişen rakamlar uygulanmaz. Bankalar için ortak bir alt ve üst limit rakamına karar verilir. Ticari ve bireysel tüm kullanıcılar banka fark etmeksizin bu tutarlar üzerinden Fast işlemini kullanabilir. 


Ancak ticari tüketicilerde ayrıcalıklı olarak değişen limit oranları kullanılabiliyor. 2023 yılı boyunca bireysel kullanıcılar için fast limiti, üst limit olarak 50.000 TL şeklinde düzenlenmiştir. İlerleyen süreçte anlık para gönderimi için belirlenen bu limitin daha da yükselmesi ön görülüyor.


Fast ile Gönderilen Para İptal Edilebilir Mi?


Fast işlemleri anlık para gönderimleridir. Eğer kendi hesabınızdan başka bir hesaba anlık para gönderimi sağladıysanız birkaç saniye için karşı hesaba gönderdiğiniz tutar geçer. Bu tutar karşı tarafa yansıdığı andan itibaren kendisi size iade etmediği sürece iptal etme hakkınız bulunmuyor. 


Yani EFT işlemlerinde olduğu gibi ileri tarihli ve iptal edilebilir bir para gönderim yöntemi değildir. Bu nedenle Fast işlemlerinizi yaparken alıcı bilgilerini, para tutarını ve diğer detayları mutlaka teyit ederek işlem yapmanız tavsiye edilir.


Fast ile Para Göndermek Güvenilir Mi?


FAST limiti kadar güvenilirliği de en çok merak edilen detaylar arasında yer alır. Fast onaylı ve resmi bir para gönderim sistemidir. Bu nedenle güvenilirlik açısından herhangi bir endişe duymanıza gerek yoktur. Çalıştığınız tüm bankalarda bu para gönderim hizmeti mevcuttur. Sadece Fast ile yapılan işlemler geri alınamadığı için şu detayları dikkate almanız tavsiye edilir;


  • Para göndereceğiniz alıcının IBAN ya da hesap numarası bilgilerinin doğruluğundan emin olun,
  • Göndermek istediğiniz rakamı doğru girdiğinizden emin olun,
  • Tüm bilgileri teyit ettikten sonra gönderim işleminizi tamamlayın,

Bu detayları dikkate alarak yapacağınız işlemlerden sonra herhangi bir güvenlik açığı durumu yaşamanız söz konusu olmaz. Aksi bir durumla karşılaşırsanız doğrudan bankanızın müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek detaylı bilgi talebinde bulunabilirsiniz.


1 Günde Kaç Kez Fast İşlemi Yapılır?


Fast işlemlerinde adet açısından günlük bir sınırlama bulunmuyor. Fast limiti olarak 50.000 TL barajını geçmemeniz gerekir. Örneğin 50.000 TL limiti gün içerisinde bankanın size sunduğu imkan kadar gönderim yaparak doldurmanız tamamen size bağlıdır.


Yani üst limite ulaşana kadar 7/24 adet sayısı fark etmeksizin gönderim yapmaya devam edebilirsiniz. Ancak bazı bankalar güvenlik gerekçesiyle, işlemi kısa süreliğine askıyı alabiliyor. Bu konuda da sizden teyit almaktadırlar. 


Hafta Sonu Fast İşlemi Yapılabilir Mi?


Fast işlemleri 7 gün 24 saat boyunca yapılabilen işlemlerdir. Anlık para gönderimi yapabileceğiniz bu işlem yöntemini ister hafta içi ister hafta sonu kullanabilirsiniz. Her yeni iş günü için belirlenen 50.000 TL üst limiti dolana kadar gönderimlerinizi yapmaya devam edebilirsiniz. EFT işlemlerinde olduğu gibi resmi tatil, mesai saati dışı, hafta sonu gibi kısıtlamalar mevcut değildir.


FAST limiti ve işlemleri hakkında tüm detaylara yer verdik. Siz de konuya dair görüşlerinizi yorum alanına yazarak geri bildirim alabilirsiniz.