Kredi Kartı

08-02-2024 22:24:45

Findeks kredi notu kaç olmalıdır 2024, nasıl öğrenilir gibi sorular, kredi puanını bilmek isteyen tüketicilerin merak ettiği başlıca sorulardır. Kredi notu her tüketicinin yeni bankacılık ürünlerini kullanabilmesi açısından oldukça önemlidir.  

Kredi notunu iyi tutmak bu hususta oldukça önemlidir.  Kredi kullanabilmeniz için belirlenen kredi skorları belirli aralıklardan oluşan sayısal değerlerdir. Bu sayısal değerlerin her biri kredi limitinizi belirler. Findeks raporlarında yer alan sayısal değerler ve anlamları hakkında daha fazla bilgiye hemen içeriğimizin devamından ulaşmanız mümkündür.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Findeks kredi notu kaç olmalıdır sorusundan önce nedir sorusuna yanıt vermek gerekir. En yalın tanımıyla Findeks kredi notu, tüketicilerin kredi ya da kredi kartı, kredili mevduat hesabı gibi ürünlerden faydalanabilmesi için limitlerine ve borç durumlarına göre belirlenen rakamlardır. Bu sayısal değerler her tüketicinin limiti ve ödeme alışkanlıklarına göre düzenlenir. 

Kredi notları 1 ile 1900 arasında farklılık gösterir. 1 seviyesinden 1900 seviyesine çıktıkça risk azalır. Yani Findeks notunuz ne kadar yüksek olursa, kredi ya da kredili ürün kullanımlarınız o oranda kolay olur. Bu nedenle özellikle bankaların ürünlerinden faydalanabilmeniz için kredi notunun yüksek olması, değerlerini korumanız oldukça önemli bir faktördür.

Findeks Kredi Notu Skorları ve Anlamları 

Findeks kredi notu skorları ve anlamları doğru okunmalıdır. Pek çok banka müşterisi Findeks raporunda yer alan skorların anlamını bilmeyenler için aktarmak gerekirse de;

 • Çok iyi – 1700-1900
 • İyi – 1500-1699
 • Normal – 1100-1499
 • Orta riskli – 700-1099
 • Riskli – 1-699
 • Yüksek riskli – 0

Yukarıdan aşağıya dönük risk durumu artmaktadır. Puan yüksek oldukça kredi ve kredili ürün alma ihtimaliniz de aynı oranda yükselir.  Kredi notunuzun değerlendirmesini bu skor tablosuna göre yapabilirsiniz. Ayrıca her ay kontrol sağlayarak duruma göre yükseltebileceğiniz aksiyonlar da alabilirsiniz. 

Findeks Kredi Notuna Nereden Bakılır?

Findeks kredi notu detaylarını düzenli olarak öğrenebilirsiniz. Normalde bankalar başvurunuz olmadığı sürece sizi kredi notuna dair bilgilendirmezler. Bunu öğrenmek için ek hizmetler almanız gerekir. Kredi notunu öğrenebilmeniz için ek hizmet almanız gerekir. Bu hizmeti, Findeks.com, Findeks Mobil ve İnternet Şubesi'nden almanız mümkündür. Bunun için izlemeniz gereken adımlar kısaca şu şekildedir;

 • Findeks.com web sitesine erişim sağlayın.
 • Ardından form üzerinden kayıt olun.
 • Kaydınız tamamlandıktan sonra Findeks tarafından sunulan çeşitli paketler arasından seçiminizi yaparak satın alın.
 • Bu adımları attıktan sonra risk raporunuz ya da tercih ettiğiniz diğer raporlar size SMS ya da mail olarak gönderilir. Ayrıca üyeliğiniz boyunca uygulamaya girerek kredi notunuza yine bakabilirsiniz.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Yapılması Gerekenler 

Findeks kredi notu düşükse bunu yükseltmek için bazı detayları dikkate almanız yeterli olacaktır. Kredi notu her ay yeniden değerlendirilir. Bu da sizi kredili ürünleri ya da kredi kartlarını kullanma şeklinize göre değişir. Eğer Findeks kredi notunuzun yükselmesini istiyorsanız şu detayları dikkate almanız yeterli olacaktır;

 • Gecikmeli borçlarınız varsa mutlaka ödemenizi yapın.
 • Kredi kartı kullanıyorsanız gelir düzeyinize göre borçlanmaya özen gösterin.
 • Her ay kredi kartınızın ödemesini asgarinin üzerinde ödemeye çalışın.
 • Kredileriniz varsa geciken taksitlerini ödemeye özen gösterin.
 • Fatura ödemelerinizi düzenli olarak yapmaya çalışın.

Bu detayları dikkate alarak kredi notunuzun kolayca yükselmesini sağlayabilirsiniz. Kredili ürünleri düzenli kullanmak ve ödemeleri geciktirmemek kredi notunuzun yükselmesine etki eden en temel faktörlerin başında yer alır.

Kredi notu nedir, nasıl görülür gibi sorularınızın yanıtlarını içeriğimiz boyunca sunduk. Konuya dair görüşlerinizi, eksik ya da hatalı bulduğunuz alanları yorum alanına yazarak geri bildirim alabilirsiniz.


İçindekiler