Kredi Kartı

07-02-2024 09:50:54

Kredi kartı taksitlendirme işlemleri harcama yaparken ya da sonrasında yapılabilir. Fiziki alışverişlerinizde size taksit seçeneği sunulur. Taksitlendirme yapmayı bu aşamada tercih edebileceğiniz gibi sonrasında kendiniz yapmayı da tercih edebilirsiniz. Aynı durum online alışverişlerinizde de geçerlidir. 

Online alışverişlerde de genelde ödeme sayfasında vade farksız ya da vade farklı ödemeler şeklinde taksit alternatifler çıkar. İster o aşamada isterseniz da daha sonra bankayı arayarak taksitlendirmenizi yapabilirsiniz. Taksitlendirme işlemlerine dair bilmeniz gereken tüm detayları içeriğimizin devamından inceleyebilirsiniz.

Kredi Kartı Taksitlendirme İşlemi Nasıl Yapılır? 

Kredi kartı taksitlendirme işlemlerini kolayca yapabilirsiniz. Bu işlem adımları ticari ya da bireysel kredi kartı olmasına göre faiz değişkenliği gösterebilir. Bireysel kartlardaki taksitlendirme faiz oranları bazı durumlarda ticari kartlara kıyasla daha yüksek olabilir. Ayrıca yapmak istediğiniz vade sayısına göre de oranlar farklılık gösterir. Eğer kredi kartınızla tek çekim şeklinde alışveriş yaptıysanız sonrasında taksitlendirme için yapmanız gerekenler;

  • Bankanızın mobil uygulamasına girin.
  • Kartlarınız arasından alışveriş yaptığınız kartı seçin.
  • Ardından asıl kart kısmına tıklayın.
  • Taksitlendir kısmına tıklayarak vadeyi seçin ve işlemi tamamlayın.

Genelde taksitlendirme işlemlerinin sisteme yansıması için gün sonu yapılmış olması gerekir. Bu adımları takip ederek kolayca taksitlendirme işlemi yapabilirsiniz. Eğer mobil bankacılık üzerinden taksitlendirme işleminizi yapamıyorsanız bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak taksitlendirme işlemi için destek talebinde bulunabilirsiniz.

Kredi Kartı Taksitlendirme İşlemi ne Zamana Kadar Yapılmalıdır?

Kredi kartı ile yaptığınız tek çekim ödemelerden sonra taksitlendirme imkanınız genelde bulunur. Bu bankanıza ve limitinize göre değişir. Genelde mobil uygulama, internet şube üzerinden giriş yapıp baktığınız zaman taksitlendir kısmını görebilirsiniz. Ancak taksitlendirme işleminin yapılabilmesi için gün sonu işleminin banka tarafından tamamlanmış olması gerekir. 

Yani alışveriş yaptıktan hemen sonra taksitlendir kısmı karşınıza çıkmayacaktır. Gün sonundan hemen sonra ister bankanızı arayarak isterseniz de mobil şubeye, internet şubeye girerek kendiniz taksitlendirme yapabilirsiniz. Ekranda size özel sunulan vade seçenekleri ve faiz oranları da yer alacaktır. Sizin için en uygun olan vadeyi ve faiz oranını seçerek işlemlerinizi kolayca tamamlayabilirsiniz.

Kredi Kartı Taksitlendirme Faiz Oranları Ne Kadar?

Kredi kartı taksitlendirme işlemleri en sık başvurulan işleler arasındadır. Tek çekim olarak yapılan alışverişleri sonradan taksitlendirme imkanınız mevcuttur. Ancak genelde bu taksitlendirme işlemlerinde vade farkları uygulanır. Vade farkları ise çalıştığınız bankanın belirlediği faiz oranı kapsamında yansır. Her bankanın taksitlendirme için sunduğu vadelerde faiz oranlar da değişkenlik gösterir. 

Bu konu hakkında bankanızla görüşerek taksitlendirme faiz oranlarını öğrenebilirsiniz. Ya da direk mobil şube, internet şubeye giriş yapıp taksitlendirme ekranını görüntüleyebilirsiniz. Bu ekranda doğrudan işlemi taksitlendirmeden önce faiz oranları ve vade imkanları ekrana yansır. Sizin için en uygun olan oranı seçerek işleminizi devam edebilirsiniz.

Kredi Kartı Taksitlendirme İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Kredi kartı taksitlendirme işlemleri her ne kadar basit gibi görünse de işlemler sırasında dikkat etmeniz gereken bazı temel hususlar bulunur. Dikkat edilmesi gereken detaylar çalıştığınız bankaya göre değişebilir. Ancak genel olarak dikkat edilmesi gereken ortak hususlar şu şekildedir;

  • Bankanızın taksit yaptığından emin olmanız gerekir,
  • Taksit yapma işlemi için limitinizin yeterli olduğundan emin olun.
  • Taksitlendirme işleminin kapanmadığından emin olun.
  • Gün sonu işleminin hemen ardından taksitlendirme işlemini yapmaya çalışın.
  • Yapacağınız taksitlendirme işleminin vade miktarına ve faiz oranlarına dikkat edin.

Yukarıdaki detayları dikkate alarak taksitlendirme işlemlerinizi sorunsuz şekilde tamamlayabilirsiniz. İşlemler sırasında herhangi bir takıldığınız husus olursa da bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak detaylı bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

Kredi Kartı Taksitlendirme Faizi Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı taksitlendirme işlemlerinde genel olarak vade farkı uygulandığınız belirtmiştik. Bu vade farkları ise her bankanın çalışma ve faiz politikasına göre değişir. Ayrıca yapmak istediğiniz vade sayısı arttıkça faiz oranı ve taksit miktarı da artış gösterecektir. 

Bu nedenle faiz hesaplamanın net bir formülü bulunmuyor. Bankalar zaten sundukları ürünler ve hizmetler için geçerli olan faiz oranlar en güncel haliyle yansıtır. İşlemlerinizi yapmadan önce faizlere göz atarak işlem yapabilirsiniz. Dilerseniz bankanızla görüşerek yapacağınız işlemi belirtip uygulanacak faiz oranına dair detaylı bilgi de alabilirsiniz. 

Kredi kartı taksitlendirme işlemlerine ve faiz oranlarına dair tüm ayrıntılara içeriğimiz boyunca yer verdik. Konu hakkında görüşlerinizi ya da eksik ve hatalı bulduğunuz kısımları yorum alanında belirtebilirsiniz. Yorumlarınıza en kısa süre içerisinde geri bildirimde bulunmaya özen gösteriyoruz.

İçindekiler