Kredi Kartı

28-04-2024 11:17:22

Kredi kartı aidat iadesi tüketiciler tarafından yasal olarak talep edilebilir. Bankalar kredi kartı kullanan tüm tüketicilerden yıllık bazda kredi kartı kullanım bedeli ya da aidat tahsil eder. Nitekim bu tahsil edilen tutarlar yasal çerçevede haksız ödeme statüsündedir.

Bu nedenle de talep eden tüketicilerin tahsil edilen bu rakamları küçük de olsa alma hakkı vardır. Kredi kartı aidatını geri almak için çeşitli başvuru adımlarını takip etmek gerekir. Bu adımların akabinde onay verilirse, kesilen tutarlar tüketiciye iade edilir.

Başvuru adımları, başvuru adresleri ve gerekli belgeler hakkında daha fazla detayı içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Aidatı İadesi Nasıl Alınır?

Kredi kartı aidatı iadesi için belirli başvuru adımlarını takip etmeniz gerekir. Her yıl tahsil edilen bu tutarlar haksız olup geri alınabilir niteliktedir. Kredi kartı kullanımlarına yönelik tahsil edilen aidatları geri almak için öncelikle çalıştığınız bankaya başvurmanız gerekir.

Bu bankanın genel müdürlüğüne hitaben dilekçe yazarak vermelisiniz. Bu dilekçede ise aidat kesilmesine itiraz ettiğinizi ve paranın iadesini talep ettiğiniz uygun şekilde ifade etmeniz gerekir. 

Yazdığınız dilekçeli iadeli taahhütlü posta yolu ile ilgili bankanın müdürlüğüne göndererek ilk adımı atabilirsiniz. İade talep dilekçenize banka tarafından 1 ay içerisinde dönüş gelmez ya da iade işlemleri yapılmazsa doğrudan hukuki prosedürlere başvurabilirsiniz. İkamet ettiğiniz bölgedeki Tüketici Hakem Heyetlerinde direk başvuru yaparak, aidat kesintilerinin yapıldığını, bankanın iade etmediğini belirtebilirsiniz. Bu başvuru sırasında iade talep ettiğiniz karta ait ilgili ayın hesap ekstresini de delil olarak eklemeyi unutmamalısınız.

Tüketici Hakem Heyeti kurulu ilgili başvurunuzu değerlendirmeye alarak inceleme yapar. İnceleme sonuçları ve süreci biraz geç ibraz edilse de mutlaka tüketicinin lehine dönüş yapılır. İlgili başvuru sürecinizin takibine ve detaylarına dair bilgilere e-devlet hesabınıza giriş yaparak ulaşabilirsiniz.

Kredi Kartı Aidatı İadesi Neyi Kapsar?

Kredi kartı aidatı iadesi için pek çok tüketici haberdar olmadığı ya da rakamlar düşük gibi göründüğü için başvuruda bulunmaz. Nitekim uzun süredir kredi kartı kullanan tüketiciler her yıl az gibi görünen bu kesintileri geriye dönük talep etmek hakkına sahiptir.

10 yıla kadar geriye dönük aidat kesintilerini talep etme hakkı bulunur. Bunun i.in sadece aidatların kesildiğine ilişkin her yıl hesap ekstrelerini başvuru dilekçenize delil niteliğinde eklemeniz talep edilir. 

Kredi Kartı Aidatı İadesi İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Kredi kartı aidatı iadesi işlemlerinde doğrudan bankaya başvuru yapıp sonuç alamadığınız zaman Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru yapabileceğinizi ifade etmiştik. Bu başvuru sürecine dair bilmeniz gereken önemli detaylar ise kısaca şu şekildedir;

  • Kredi kartlarına ilişkin 4570 TL tutarına kadar ilçe Tüketici Hakem Heyetleri görevlidir. 
  • Büyükşehir olan illerde ilse 4570 TL-6860 TL arası tutar sınırları için ise uyuşmazlık durumlarında İl Tüketici Hakem Heyetleri görevlidir.
  • Büyükşehir olmayan illerin merkezlerine bağlı olunması halinde ise 6860 TL üst sınıra kadar mevcut uyuşmazlık durumlarından İl Tüketici Hakem heyetleri sorumludur.
  • Büyükşehir olmayan illere bağlı olan tüm ilçelerde ise 4570 TL-6860 TL arası uyuşmazlık durumlarından yine İl Tüketici Hakem Heyetleri görevli ve sorumludur.
  • 6850 TL ve üzeri tüm uyuşmazlık rakamlarından ise Tüketici Mahkemesi sorumludur.

Yukarıda yer alan mevcut rakamlar her yıl farklılık gösterebilir. Bu nedenle de ilgili kredi kartı aidatı iadesi için başvurunuzu yapmadan önce mutlaka yıla göre rakamları teyit etmenizde yarar olacaktır. 

Kredi Kartı Aidatı İadesi Ne Zaman Sonuçlanır?

Kredi kartı aidatı iadesi için banka başvurularını ilk 1 ay içerisinde olumlu ya da olumsuz neticelenmelidir. Her ikisi sonuç da tarafınıza bildirilmezse başvurunuzu Tüketici Hakem Heyetlerine yapmanız gerekir. Bu başvurular ise Tüketici hakem Heyetleri tarafından ya kabul edilir ya da doğrudan ret alır. Her iki başvuru sonucunu da e-devlet üzerinden takip edebilirsiniz. 

Eğer başvurunuz heyet tarafından kabul edilirse de karar hem size hem de çalıştığınız bankaya kısa bir süre içerisinde ibraz edilir. İbraz etme süresinden sonra çalıştığınız banka itiraz etmezse karar doğrudan kesinlik kazanır. Kabul edilmesi halinde hala bankanız tarafından size herhangi bir iade yapılmamışsa da bankaya karşı ilamlı icra takibi başlatma hakkınız doğar. 


İçindekiler