Kredi Kartı

12-01-2024 11:04:17

Kredi kartı kullanımları her ay ekstre kesim tarihinde, kullanım detaylarına göre borç olarak yansır.


Ekstre borçları dönem boyunca yaptığınız harcamalardan oluşur. Taksitlendirme işlemine göre yansıyan toplam borcunuz ekstrede yer alır. Toplam borcunuza istinaden asgari ödeme tutarı belirlenir.


Eğer toplam borcunuzu ödeyemiyorsanız en az asgari ödeme tutarını ödemeniz beklenir. Ancak sürekli asgari ödeme yapmanız kredi kartınızın kullanıma kapanmasına hatta kredi notunuzun da düşmesine neden olur. Bunun yanı sıra farklı sonuçlara da yol aşabilir.


Asgari tutarı ödersem ne olur? 


Kredi kartı asgari ödeme hesaplama işlemi nasıl ve neye göre yapılır? Merak ettiğiniz bu ve benzeri soruların yanıtlarına hemen içeriğimizin devamından ulaşabilirsiniz.


Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir?


Kredi kartı asgari ödeme tutarı, kredi kartı ekstresine yansıyan, toplam dönem borcunuz için ödemeniz gereken en düşük tutardır. Bu tutarın tamamını ya da asgarisini ödemeniz halinde kalan borç bir sonraki döneme devreder.


Devreden tutara göre ise kalan borç için akdi faiz işlemeye devam eder. Asgari ödeme toplam dönem borcunuz hesaplanarak elde edilen minimum tutardır. Bu nedenle de asgari ödemenin üzerinde bir tutar girerek ödeme yapmanız tavsiye edilir.

Birkaç ay üst üste asgari tutar ödemesi yaparsanız, kartınız alışveriş kullanımına kapanacaktır.


Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama Nasıl Yapılır?


Kredi kartı harcamalarından sonra her ay dönemsel ekstre yansır. Bu ekstre gelmeden önce tüketici olarak asgari tutarı kendiniz hesaplayabilirsiniz. Ekstre dönemi yaklaştığı zaman genelde çalıştığınız bankayı arayarak ortalama ne kadar asgari ödeme yansıyacağına dair bilgi alabilirsiniz.


Bunun yanı sıra hesaplamayı kendiniz de basit bir formül üzerinden yapabilirsiniz. Bu hesaplama kredi kartınızın limit oranına göre farklılık gösterir. 


Kredi kartı asgari ödeme hesaplama işlemleri örnek olarak şu şekilde yapılır;


  • Kredi kartınız 25.000 TL altındaysa borç tutarının %20’si asgari ödemeye denk gelir.
  • Kredi kartı limitiniz 25.000 TL’nin üzerindeyse asgari ödeme tutarı toplam borcunuzun %40’ı kadar olur.

Toplam borcunuza ve limit oranına göre yukarıdaki yüzdeler üzerinden hesaplamanızı kolayca yapabilirsiniz.


Eğer hesaplamayı net ve doğru yaptığınızdan emin değilseniz de direk çalıştığınız bankanın müşteri hizmetlerini arayarak destek talebinde bulunabilirsiniz.


Kredi Kartı Asgari Ödeme Yapılmazsa Ne Olur?


Kredi kartı asgari ödeme tutarı ödenmemesi halinde doğrudan puanınız düşmeye başlar. Arıca üst üste birkaç dönem ödeme yapılmaması halinde toplam borca akdi faiz işlemeye başlar.


Bununun yanı sıra belirli bir süre sonra da kartınız tamamen alışverişlerde kullanıma kapatılır. Ödemenizi yeniden yapana kadar süreç böyle ilerler. Bu nedenle de her ekstre döneminde asgari ödemenin bir miktar üzerinde ödeme yapmanız tavsiye edilir. Böylece puanınız etkilenmez ve kartınız kullanıma kapatılmaz.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Gecikirse Ne Olur?


’Kredi kartı asgari ödeme gecikirse ne olur?’’ sorusu da yine en sık merak edilen sorular arasındadır. Kredi kartınızın asgari ödemesini geciktirmeniz halinde banka tarafından aranırsınız. Bu aramada sizden ödeme sözü istenir.


Belirteceğiniz tarih aralığında ödeme yapmanız talep edilir. Ancak bu süre zarfında borcunuza akdi faiz işlemeye devam eder. Ayrıca kredi puanınız da geriye dönük olumsuz etkilenmeye başlar. Sonraki ay düzenli ödeme yapmanız halinde ise kredi notunuz yeniden düzelmeye başlar.


Kredi kartı asgari ödeme hesaplama detaylarına yer verdik. Siz de konuya dair görüşlerinizi yorum alanında belirterek bizden geri bildirim alabilirsiniz. Yorumlarınızı dikkate alıyor en kısa süre zarfında geri bildirimde bulunmaya özen gösteriyoruz.

İçindekiler