Kredi Kartı

28-04-2024 11:32:33

Kredi kartı limiti nasıl düşürülür, düşürülür mü gibi sorular yüksek limitli kart kullanmak istemeyen kullanıcılar tarafından araştırılır. Kredi kartlarında ilk kullanım sırasında tüketiciye belirli bir limit verilir. Bu limit oranı tüketicinin gelirine ve kredi notuna göre belirlenir.

Kullanım devam ettikçe, gelir artışı olur veya düzenli ödemeler yapılırsa kredi kartı limiti yükselir. Otomatik olarak yükselebileceği gibi tüketicinin kendi talebi üzerine de yükselebilir.  Kredi kartı limitlerini yeniden talep üzerine düşürmek mümkündür. Bunun farklı birkaç yöntemi ise şöyledir;

  • Çalışılan bankanın müşteri hizmetlerini arayarak düşürme talebi oluşturmak,
  • Bankanın şubelerini ziyaret ederek talebi iletmek,
  • Dijital, internet ya da mobil bankacılık uygulamaları üzerinden talepte bulunmak,

Yukarıdaki kanallardan hepsini kredi kartı limiti düşürme talepleriniz için tercih edebilirsiniz. Başvuru adımları için işlem türüne göre ayrıntıları içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Limit Düşürme Mobil Bankacılık

Kredi kartı limit düşürme mobil bankacılık üzerinden kolayca yapılabilir. Limit düşürme talebinizi oluşturmak için mobil bankacılık kanalını kullanmak hem daha kolay hem de daha hızlıdır. Bu nedenle de sıkça tercih edilen başvuru yöntemlerinden biridir. Kısaca işlem adımları ise şu şekildedir;

  • Mobil uygulama üzerinden bankacılık hesabınıza erişim sağlayın.
  • Ardından menüde yer alan kartlarım alanına tıklayın.
  • Çıkan seçeneklerden kredi kartlarım alanına ve ardından ise ayarlar kısmına dokunarak devam edin.
  • Son adımda ise limit ayarları alanına tıklayıp talebinizi oluşturabilirsiniz.

Yukarıdaki adımları takip ederek kredi kartı limit düşürme talebinizi oluşturabilirsiniz. Nitekim bu talebi oluşturduğunuz zaman kredi kartı borcunuzun bulunmaması gerekir. Borcunuz olması halinde ilgili başvurunuz değerlendirmeye alınmayacaktır.

Kredi Kartı Limit Düşürme İnternet Bankacılığı

Kredi kartı limit düşürme internet bankacılığı kanalı üzerinden talep oluşturabileceğiniz bir işlemdir. Çalıştığınız bankanın internet şubesine giriş yaparak ilk adımı atabilirsiniz. Ardından ise kartlar ve kredi kartları sayfalarına erişim sağlayarak devam etmeniz gerekir.

Sonraki aşamada ayarlar ve limit kısımlarına tıklayın. Karşınıza çıkan ekranda limit güncelleme detaylarını görebilirsiniz. Talep ettiğiniz limit tutarını girerek talep oluşturabilirsiniz. Bankanız ilgili başvurunuzu inceleyerek sonucu bildirir. Eğer başvuru aşamasında kredi kartı borcunuz varda, başvurunuz doğrudan reddedilecektir. Bu nedenle de tüm borcu ödedikten sonra limit düşürme başvurusu yapmanız tavsiye edilir.

Kredi Kartı Limit Düşürme Kaç Günde Olur?

Kredi kartı limit düşürme işlemlerinde farklı başvuru kanallarını kullanmış olabilirsiniz. Başvuru kanalı fark etmeksizin tüm özel ve kamu bankaları talebinizi öncelikle değerlendirmeye alır. Değerlendirme aşamasında başvurunun uygunluğu kredi kartı borcunuzun olup olmamasına göre değişir.

Tüm bankalar tüketicilerin limit düşürme başvurularını en geç 7 gün içerisinde değerlendirerek tamamlamalıdır. Onay alması halinde maksimum 7 gün içerisinde istediğiniz limit tutarına düşürülmesi gerekir. Eğer bu süre zarfında hala limitin düşmediğini görüntülüyorsanız banka şubesine gidebilir ya da müşteri hizmetlerinden destek talebinde bulunabilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Otomatik Düşer Mi?

Kredi kartı limiti otomatik olarak normal şartlarda düşmez. Limitin düşmesi için tüketici olarak talepte bulunabilirsiniz. Bireysel ve ticari kredi kartı türlerinde bu süreç farklılık gösterebilir.

Ayrıca bazı bankalardın kredi kartı ürünlerinde tüketicinin kullanımına ve ödeme düzenine bağlı olarak kredi kartı limiti periyodik olarak azalır ya da yükselebilir. Eğer yükselmesini istemiyorsanız başvuru talebi oluşturabilir ya da bankayla görüşerek bunu belirtebilirsiniz.

Kredi Kartı Limit Düşürme Sisteme Ne Zaman Düşer?

Kredi kartı limit düşürme sisteme başvuru talebinizi oluşturduğunuz kanala göre düşer. Dijital, mobil, internet bankacılığı, müşteri hizmetleri ya da doğrudan banka şubesi üzerinden başvurularınızı yapabilirsiniz.

Genel olarak eğer başvuru şartlarını uygunsa sisteme otomatik olarak hemen başvurunuz yansır. Yasal olarak bankalar bu başvurunuzu 7 gün içerisinde değerlendirmeye alarak sonuçlandırmalıdır. Doğrudan müşteri hizmetleriyle işlem yapmanız daha hızlı aksiyon ve sonuç almanıza yardımcı olacaktır.


İçindekiler