Kredi Kartı

15-02-2024 21:17:58

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Kredi kartı limiti nasıl yükseltilir, neye göre belirlenir ve limit artışı şartları nelerdir soruları, kart kullanıcılarını tarafından sıkça merak edilir. Kredi kartı kullanımı bildiğiniz üzere her geçen gün artış gösterir. Hem bireysel hem de ticari olarak alınan kredi kartlarının sistemi benzer puanlama stratejilerine bağlıdır. En temel unsur genel kredi puanınızın yüksek olmasıdır. 

Eğer kredi kartınızın yüksek limitli olmasını istiyorsanız puanınızı etkileyen faktörlere dikkat etmeniz gerekir. Puanınız belirli bir seviyeye geldikten sonra ise kullandığınız bankanın mobil bankacılık uygulaması üzerinden limit arttırma talebi oluşturabilirsiniz. Bu talebiniz kısa süre içerisinde puan ve borç durumuna göre değerlendirilip size geri bildirim olarak aktarılır.

Kredi kartı limiti neye göre yükseltilir?

Kredi kartı limiti neye göre yükseltilir sorusunun yanıtı oldukça basittir. Kredi kartı kullanımı neticesinde kredi notunuz doğrudan etkilenir. Puanınızın yüksek ya da düşük olmasında etkili olan bazı metrikler vardır. Bu metrikleri dikkate alarak puanınızı hızlı ve kolay şekilde yükseltebilirsiniz. Çünkü kredi kartı limitinizin yükselmesinde en önemli etken kredi notunuzdur. Bunun akabinde gelir durumunuz, kredi kartı ödemelerinizin düzenliliği gibi unsurlar da limitinizi doğrudan etkileyen faktörlerdir. Eğer limitiniz hızlı yükselsin istiyorsanız şu detayları dikkate alabilirsiniz;

  • Tüm bankalarda var olan kredi ya da kredi kartı borçlarınızı kapatın.
  • Ödemediğiniz borçlarınız varsa yapılandırma yaparak ilerleyin.
  • Kredi kartı ekstrenizi düzenli olarak takip edin. Gelen toplam borcu ödemeye çalışın.
  • Her ay kredi kartı ekstresinin asgarisini ödemeyin. Mutlaka asgari tutarın üzerinde ödeme yapmaya çalışın.
  • Kredi kartınızın gecikme dönemine girmemesine özen gösterin.

 Bu tarz detaylar kredi kartı limitinizin hızlı yükselmesi adına son derece önemlidir. Bunun yanı sıra kredi notunuzu da doğrudan olumlu olarak etkileyen temel unsurlar olduğunu söylemek mümkündür.

Kredi Kartı Limiti En Fazla Ne Kadar Artar?

Kredi kartı limiti en fazla ne kadar artar sorusunun yanıtı bireysel veya ticari olup olmadığına göre değişir. Kredi kartı limit artış oranlarına yönelik belirlenen yasalar mevcuttur. Bu yasalar bireysel ve ticari kredi kartı kullanıcıları için değişir. Her ikisinde de limit artış oranları yasal düzenlemeler kapsamında şu şekildedir;

Bireysel kredi kartları: Kullanmaya başladığınız ilk yıl toplam gelirinizin iki katı, sonraki yıllarda ise aylık net gelirinizin katını aşmayacak şekilde düzenlenir. 

Ticari kredi kartları: şirket ya da işletmenizin gelirine göre artış gösterir.

Bireysel kartlarda tamamen aylık gelir düzeyine bağlı olarak belirli bir seviyede yükselen kredi kartı limiti, ticariler için aynı değildir. Ticari kredi kartı kullanıcılarının yıllık ciroları arttıkça limitleri de eş zamanlı artar. Tabi limit artışı için tek metrik yıllık ciro olmayıp borç ve benzeri etkenler de gözetilir.

Kredi Kartı Limiti Hemen Arttırılır Mı?

Kredi kartı limiti hemen arttırılır mı sorusuna direk hayır şeklinde yanıt vermek mümkündür. Kredi kartını özellikle de ilk kez kullanıyor ve kredi notunuz sıfırsa banka düşük bir limit sunar.

Bu limiti kullanırken yaptığınız ödemelerin düzenliliği kredi notunuzu kısa süre içerisinde yükseltir. Ardından ise kredi notunuz yükseldikçe kademeli olarak aylık gelir durumunuza göre kredi katı limit artışı taleplerinizi oluşturabilirsiniz.

Yine ticari kredi kartlarında da benzer bir işleyiş mevcuttur. Ancak bireysel kartlara oranla daha hızlı limit arttırımı yapıldığını söylemek mümkündür. Bireysel kartlarda ilk yıllarda sadece gelirinizin en fazla iki katı limit sunulur. Sonraki yıllarda ise gelir düzeyinize bağlı olarak aylık gelirinizin maksimum katına kadar çıkabilir. Limitinizin hemen artmasını istiyorsanız özellikle ilk birkaç ay kredi kartınızı düzenli kullanmaya ve mutlaka borçlarınızı zamanında ödemeye özen göstermeniz tavsiye edilir.  

Kredi Kartı Limit Artırımı Ne Kadar Sürer?

Kredi kartı limit artırımı ne kadar sürer; oldukça kısa sürer. Kredi kartınızı belirli bir süre kullanmaya başladıktan sonra limit artışı başvurunuzu online olarak yapabilirsiniz. Dijital olarak yapacağınız limit artışı başvuruları en geç saat içerisinde sonuçlanarak tamamlanır.

Eğer başvuru sırasında kredi notunuz yeterli düzeydeyse hızlı dönüş alırsınız. Talep ettiğiniz kredi kartı limiti gelir düzeyinizle de uyumluysa hemen artış kartınıza yansıyacaktır. Kredi notu, gelir kredi kartı limitinizi belirleyen en temel iki unsudur.

Kredi kartı limit artışı hakkında merak edebileceğiniz tüm soruların yanıtlarına içeriğimiz boyunca yer verdik. Siz de konuya dair görüşlerinizi hemen yorum alanında belirterek geri bildirim alabilirsiniz.

İçindekiler