Kredi Kartı

28-04-2024 11:05:17

Kredi kartı otomatik ödeme talimatı vererek tüm ödemelerinizi zamanı geçmeden yapabilirsiniz. Özellikle de fatura ödemeleri konusunda sürekli unutup gecikme yaşıyorsanız ödeme talimatı vermeniz sizin için iyi bir avantaj olacaktır. Ayrıca bankalar ödeme talimatı verildiği zaman kredi notunuzun olumlu şekilde yükselmesini de sağlar. 

Ödeme talimatlarınızı bankaların çağrı merkezli üzerinden, şubeleri ziyaret ederek ya da internet şubesi ve mobil uygulaması üzerinden verebilirsiniz. İnternet bankacılığı ile otomatik ödeme talimatı yöntemi daha sık tercih edilir.

Çalıştığınız bankanın internet şubesini ziyaret ederek ödemeler ve talimatlar sekmesinden işleminizi kolayca yapabilirsiniz. Faturalarınızı tek tek girerek ödeme periyotlarını seçebilirsiniz. Seçtiğiniz tarih aralığında eğer kredi kartınızda limit varsa otomatik olarak faturalarınız tahsil edilir. 

Kredi Kartı Otomatik Fatura Ödeme Talimatı Ücretli Mi?

Kredi kartı değişince otomatik ödeme iptal olur mu sorusu oldukça merak edilir. Kredi kartı kırılma, kaybolma gibi durumlarda yenilenir. Yeni kredi kartı talebiniz doğrultusunda banka tarafından gönderim sağlanır. Eski kredi kartınızdan farklı olan bu kartın sadece kart numarası, CVC kodu ve son kullanma tarihi değişir. 

Dolayısıyla eski kredi kartınıza tanımlı olan hiçbir ödeme talimatı işlemi bundan etkilenmez. Kredi kartınızı tamamen kapatmadığınız ya da ödeme talimatlarını iptal etmediğiniz sürece işlemler her ayın belirlenen tarihinde tekrarlanır.

Yeni kredi kartınız geldikten sonra mobil uygulamaya girerek kredi kartı otomatik ödeme talimatı seçeneklerini kontrol edebilirsiniz. Aksi bir durum görüyorsanız bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak kolayca çözebilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı Ne Zaman Ödeme Yapar?

Otomatik ödeme talimatı ne zaman ödeme yapar diye merak edilir. Ödeme talimatları faturalarınızın vakti geldiği zaman kredi kartınızdan otomatik olarak tahsil edilmesidir. Bu işlemleri kendiniz internet ya da mobil şube üzerinden yapabilirsiniz. Ödeme talimatlarını faturanızın son ödeme tarihine kadar bekler. Son ödeme tarihi geldiği zaman kartınızın bakiyesi varsa da tahsil edilir. Tahsil edilemezse de bankanız tarafından kısa SMS şeklinde genelde bilgilendirilirsiniz. Kart bakiyeniz uygun hale geldikten sonra otomatik talimatta olan faturalarınızı manuel olarak ödemeniz gerekebilir. Sonraki ay yine kart bakiyeniz varsa otomatik ödemeleriniz kendiliğinden tahsil edilmeye devam eder.

Kredi Kartı Otomatik Ödeme Talimatı İptali Nasıl Yapılır?

Kredi kartı otomatik ödeme talimatı iptali nasıl yapılır sorusuna hızlıca yanıt verelim. Otomatik talimat işlemleri faturaları yönetme konusunda oldukça avantaj sağlar. Ödemelerinizi takip etmek zorunda kalmadan düzenli şekilde ödeyebilmenizi destekler. Bunun içi talimatları kendiniz oluşturmalısınız. Oluşturma sonrasında iptal etmek isterseniz de dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken işlem adımları kısaca şu şekildedir;

  • Otomatik ödeme talimatı verdiğiniz bankanın internet ya da mobil uygulama şubesine giriş yapın.
  • Ödemeler ve talimatlar ekranına gelin.
  • Otomatik ödeme talimatını iptal etmek istediğiniz faturanın üzerine tıklayıp alt alanda göreceğiniz iptal et alanına tıklayın.
  • Bu süreçte işlemi kendiniz yapamazsanız çalıştığınız bankanın müşteri hizmetleri ile görüşme sağlayarak destek talebinde bulunabilirsiniz.

Kredi kartı otomatik ödeme talimatları hakkında merak edebileceğiniz detaylara içeriğimiz boyunca yer verdik. Eksik ya da hatalı bulduğunuz alanları, istek, öneri ve sorularınızı yorum üzerinden paylaşabilirsiniz. Yorumlarınızı dikkate alıyor ve en kısa süre içerisinde geri bildirimde bulunmaya özen gösteriyoruz.


İçindekiler