Kredi Kartı

11-02-2024 22:24:18

Kredi kartı şifre bloke kaldırma işlemi basit birkaç adımlardan oluşur. Kredi kartınızın şifresi birden fazla nedenden ötürü bloke olabilir. Bloke nedeni ve türüne göre başvuracağınız çözüm adımları da farklılık gösterir. Bu adımlar kısaca;

Kayıp ve Çalıntı Durumunda;

Kayıp ve çalıntı durumunda kredi kartınız için bloke işlemi yaptırmış olabilirsiniz. Üçüncü kişilerin kartınızı kullanmaması için en doğru adım şifre blokesi koydurmaktır. Banka saniyeler içerisinde bloke edebilir. Eğer kaybolan ya da çalınan kartınıza bloke koyulmuşsa bu durumda çözüm olarak bankadan yeni bir kredi kartı talep etmeniz gerekir.

Hatalı Şifre Girme Durumunda;

Kredi kartınızın bloke olma nedenlerinden bir diğeri de şifresini yanlış girmenizdir. Eğer 3 kez arka arkaya yanlış şifre girersiniz kartınız bloke olur. Bu tarz durumlarda müşteri hizmetleri, internet bankacılığı ya da ATM üzerinden PIN bloke kaldırma işlemini yapmanız yeterli olacaktır.

Kredi Kartı Borcunun Ödenmemesi Durumunda;

Kredi kartınızın borcunu uzun bir süre ödememeniz halinde kartınız bloke olabilir. Bu genelde 3 dönem boyunca ödeme yapmazsanız atılan bir adımdır. Bu tarz durumlarda bankayla iletişime geçip borcunuzu ödemeniz ya da yapılandırmanız gerekir. Borcunuzu ödemeden kartınız yeniden kullanıma açılmayacaktır.

Kredi kartı şifre bloke durumlarında, yukarıdaki nedenlere göre çözüm adımlarını takip edebilirsiniz. Eğer süreci yönetemezseniz bankanızın müşteri hizmetleriyle iletişime geçerek destek talebinde bulunmanız yeterli olacaktır. 

Kredi Kartı Şifresi Neden Bloke Olur?

Kredi kartı şifre bloke kaldırma işlemlerinde neden bloke olduğunu bilmeniz oldukça önemlidir. Blokenin belli başlı birkaç nedeni ve çözüm yöntemi bulunur. Kısaca bu nedenler ve çözüm adımları ise şu şekildedir;

  • Yanlış PIN girme çözümü: Müşteri hizmetleri, İnternet bankacılığı, Şube
  • Kayıp ve çalıntı çözümü: Müşteri hizmetleri 
  • SIM blokesi çözümü: İnternet bankacılığı 
  • Borcun ödenmemesi çözümü: kalıcı bloke işlemi

Kartınız şifre blokesine maruz kaldıysa öncelikle yukarıdaki hangi nedenden dolayı kaldığına bakmalısınız. Ardından ise nedenine göre çözüm adımlarını takip ederek blokeyi kolayca kaldırabilirsiniz

Kredi Kartı Blokesi Ne Kadar Sürer?

Kredi kartı şifre bloke edilme süresi sebebine göre farklılık gösterir. Bildiğiniz üzere birden farklı nedene bağlı olarak kredi kartı şifresinin bloke olması söz konusu olabilir. Eğer kredi kartınız kart borcu ödenmediği için bloke aldıysa, bloke süreci borcunuz bitene kadar devam eder. Ya da direk yanlış PIN girme sebebiyle bloke olmuşsa, bankanızla iletişime geçip çözüm adımlarını takip edene kadar bloke devam eder. 

Bloke olma işleminden sonra çözüm adımları için ne kadar hızlı ve doğru aksiyon alırsanız, blokenin kaldırılma süreci de aynı oranda uzar. Aksiyon almamanız halinde de bloke kalıcı olarak devam edebilir. Özellikle de kart borcu ödenmemesi durumlarında blokenin kalıcı olarak kalması söz konusu olabiliyor.

Kredi Kartı Blokesi Ne Zaman Kalkar?

Kredi kartı şifre bloke işlemleri siz çözüm adımı için aksiyon almadığınız sürece kendiliğinden kalkmaz. Eğer blokenin kalıcı olmasını istemiyorsanız sorunun nedenine göre çözüm adımlarını hemen takip etmenizde yarar vardır.  SIM blokesi nedeniyle şifreniz bloke olduysa basit birkaç adımla blokeyi hemen kaldırtabilirsiniz. 

Yasal takibe düşmemiş ancak ödemesi geciken borçlarınızdan ötürü bloke işlemi uygulandıysa, borcunuzu ödemeniz halinde 24 saat içerisinde kart blokeniz kaldırılır. Yine diğer nedenlerde de benzer bir süre içerisinde kartınızın blokesinin kaldırıldığını görebilirsiniz. Ancak tüm bu süreçlerde kartınızın blokesinin kalktığından emin olmak için teyit amaçlı bankanızın müşteri hizmetleriyle görüşme sağlamanızda yarar vardır.

Kredi Kartı Blokesi Neden Kalkmaz?

Kredi kartı şifre bloke işlemlerinde çözüm adımlarını takip etmeniz haline blokeniz kaldırılmayabilir. Bu iki farklı nedenden kaynaklanır. Eğer kartınız kayıp ve çalıntı başvurusuyla bloke edildiyse blokeniz kalıcı olarak kalkmaz. Bunun yerine bankanız size yeni bir kart gönderimi yapar. Ancak kart gönderimi için de talebinizin olması gerekir. Gönderilen yeni kartın bilgileri eski kartınızla birebir aynı olur. Ancak güvenlik ve ay yıl kısmı güvenliğiniz için farklılık gösterebilir.

Ayrıca yasal takibe alınan borçlarınızı ödememeniz halinde de kartınızın şifre blokesi kalıcı olarak kaldırılmaz.  Yasal takip sürecinde olan borçlarınız daha sonra yeniden kredi kartı sahibi olmanıza da doğrudan engel olur. Bu durumu önlemek için ve bloke yaşamamak adına kart borçlarınızı düzenli ödemeye özen göstermeniz tavsiye edilir.


İçindekiler