Kredi Kartı

07-02-2024 10:31:07

Kredi notu yükseltilir? 2024 yılında şartlar değişti mi gibi sorular kredi çekmek isteyenler tarafından merakla incelenir. Kredi notu bildiğiniz üzere bankaların kredi, kredi kartı gibi ürünlerini kullanmak için oluşturulan skorlardır. Skorun iyi olması demek bankacılık ürünlerini sorunsuz ve kolay kullanmak demektir. 

Kredi notu oluşmasını etkileyen bazı unsurlar mevcuttur. İyi duruma gelmesi için bu detayları bilmek ve uygulamak oldukça önemlidir. Kredi notu nedir, neden düşer, nasıl yükseltilir gibi merak edebileceğiniz tüm ayrıntıları hemen içeriğimizin devamından inceleyebilirsiniz.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu yükseltme yolları konusunda araştırılanların öncelikle kredi notu nedir sorusuna cevap bulması önemlidir.

Kredi notu en yalın tanımıyla; tüketicilerin finans ve banka kuruluşlarıyla arasında geçen mali denge kapsamında ortaya çıkarılan sayısal değerledir. Finansal yükümlülük altına gören tüketicilerin ödemelerini düzenli periyotlarla yapması, takip ya da icraya düşmemesi kredi notunun yüksek skorda olmasına yardımcı olur. 

Böylece tüketim ya da yatırım amaçlı kredili ürünlere ihtiyaç duyulduğu zaman kredi notu belirleyici bir etken olarak karşınıza çıkar. Bankalar sizi kredi notunuza göre derecelendirerek gerekli desteği verme konusunda karar alırlar. Yani kredi notunuz ne kadar yüksekse bankacılık ürünlerinden faydalanmanız eşit oranda kolay hale gelecektir.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi notu yükseltme yolları aslında oldukça basittir. Hangi bankayla çalıştığınız fark etmeksizin kredi notunuzu etkileyen en temel husus ödeme düzeninizdir. Bunun yanı sıra kredi puanınızın yükselmesi için dikkate almanız gereken detaylar şu şekildedir;

 • Mevcutta takibe düşen borcunuz varsa bunu yapılandırmayı unutmayın.
 • Gecikmiş ödemeleriniz varsa takibe düşmeden önce ödemeye özen gösterin.
 • Tüm kredi ya da kredi kartı ödemelerinizi düzenli yapmaya çalışın.
 • Asgari ödemeler yerine borcunuzun tamamını ödemeye çalışın.
 • Gelirinizle orantılı borç edinmeye özen gösterin.
 • Faturalarınızı düzenli ödemeye özen gösterin.
 • Sadece kullandığınız banka kartlarını açık tutmaya çalışın. 

Bu detayları dikkate alıp uygulamanız halinde kredi notunuzun hızla yükseldiğini görebilirsiniz. Maddelerden herhangi birini düzensiz şekilde uygulamaya başlarsanız da kredi notunuz aynı oranda düşüş gösterecektir.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunun düşmesinde belirli etkenler rol oynar. Genelde herkes sadece gecikmeli ödemelerden kaynaklı kredi notunun düştüğünü düşünebilir. Bu doğru bir düşüncedir. Ancak kredi notunun etkilenmesindeki tek faktör bu değildir. Kredi notunuzun hızla düşmesine neden olan gerekçelerden bazıları kısaca şöyledir;

 • Bankalardaki ödemelerinizi düzenli ödemeye özen gösterin.
 • Kredi kartınızın sadece asgarisini üst üste ödemeyin. Asgarinin üzerinde ödeme yapmaya çalışın.
 • Aynı anda birden fazla gelirinizi aşan borca dahil olmayın.
 • Kredili ürünlerinizin takibini düzenli yapın.
 • Faturalarınız varsa mutlaka düzenli ödemeye özen gösterin.

Yukarıdaki nedenler kredi notunuzun hızla düşmesinde etkin rol oynar. Özellikle de kredi kartınızın kullanım durumu kredi notunuzu doğrudan etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Bu nedenle de kredi kartı ödemeleriniz konusunda hassas davranmanız tavsiye edilir.

Kredi Notu Puan Aralıkları Nelerdir? Ne Anlama Gelir?

Kredi notu puan aralıkları kredi kullanıp kullanamayacağınızı belirler. Çoğu kişi kredi notu tablosunda hangi aralıkta olduğunu ve bu aralığın ne anlama geldiğini bilmez. Kısaca kredi notu değerleri ve anlamları hakkında detaylar şu şekildedir;

 • 0 (Sıfır): Az riskli /Kredi kullanma ihtimali olur.
 • 1-699: En riskli/ Kredi kullanma ihtimali çok düşük.
 • 700-1099: Orta riskli/ Kredi kullanma ihtimali var.
 • 1100-1499: Az riskli/ Kredi kullanma ihtimali var.
 • 1500-1699: İyi / Kredi kullanma ihtimali yüksek.
 • 1700-1900: Çok iyi / Kredi kullanma ihtimali çok yüksek.

Findeks raporlarımda yer alan kredi notu değerleri ve anlamları yukarıdaki gibidir. Bu değerler her bankada geçerlidir. Hangi bankayla çalıştığınız fark etmeksizin doğrudan kredi notunuz incelenerek kredili ürün kullanımına karar verilir. Bu nedenle de kredi notunuzu düşürmemeye özen göstermeniz tavsiye edilir.

Kredi notunuzu doğrudan bankalara giderek başvuru yaparak öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra ücretli Findeks raporu kaydı açarak düzenli olarak kredi notu hakkında bilgi alabilirsiniz. Böylece kredi notu tablonuzu rahatça takip edebilir ve buna göre aksiyon alabilirsiniz. 

Kredi notu yükseltme yolları ve detayları hakkında tüm bilgilere içeriğimizde yer verdik. Konuya dair görüşlerinizi yorum alanı üzerinden paylaşarak bizden geri bildirim alabilirsiniz.

İçindekiler