Kredi Kartı

08-01-2024 13:09:23

Kredi notu, ücretsiz ve kolay şekilde her yerde yer almaz. Bunun için ekstra hizmet kapsamında öğrenmeniz söz konusudur.

Findeks bu alanda hizmet veren bir kuruluştur. Kredi notunuzu, belirli bir ücret karşılığında Findeks üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz. Hızlıca şu adımları takip etmeniz yeterli olacaktır; Findeks.com adresini ziyaret edin.

Üyelik işlemlerinizi tamamlayarak yeni üyeliğiniz ile giriş yapın. Uygulama içinde ya da web sitede sıralanan kampanya seçeneklerinden birini tercih ederek ödemesini yapın. Ardından Findeks raporunuzu ayrıntılı şekilde görüntüleyin. Findeks otomatik olarak kredi botunuzu bildiren SMS’ler de gönderebilir. Bu tercih edeceğiniz paketin içeriği ve kapsamına göre değişir. Bu tarz paketlerle kredi notunuzu değerlendirebilir, kolayca takip altında tutabilirsiniz.

Kredi Notu Neden Önemlidir?

Kredi notu bankalar arasında incelenen, tüketicinin karnesi şeklindedir. Banka müşterileri herhangi bir kredili ürüne başvurduğu zaman bankaların ilk dikkate aldığı detay kredi notudur.

Kredi notu olarak sunulan her değer aralığının bir anlamı vardır. Bu sizin risk gurubunuzu belirler. 0 ile 1900 değerleri arasında olan kredi notu yükseldikçe risk durumu azabilir. Böylece bankaların size kredili ürünler kullandırma olasılığı da artış gösterir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu kredili ürünleri kullanabilme açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle de tüketicilerin kredi notunu yükseltmeye çalışması ve doğru takip etmesi gerekir. Bunun için belirli parametreleri gözden geçirip takip altında tutmanız yeterli olacaktır.

Kısaca kredi notunuzu yükseltmek üzere atabileceğiniz başlıca adımlar şu şekildedir; Gecikmeli borçlarınız varsa mutlaka kapatın. İcralık davalarınız varsa ödemelerini yaparak kapatın.

Mevcut kredi kartlarınızı düzenli ve zamanında ödemeye özen gösterin. Kredi kartınızı asgari düzeyde değil tamamını ödemeye çalışın. Faturalarınızı düzenli ödemeye özen gösterin. Bankalardan ret cevabı alınca sık sık kredi ya da kredi kartı gibi ürünlere başvuru yapmayın. Düzenli aralıklarla kredi notunuzu inceleyerek yükseltmek için aksiyon alın. Bu detayları dikkate almanız kısa vadede kredi notunuzun iyileşmesine yardımcı olacaktır. Kredi notu her ay düzenlenir. O nedenle bir aylık düzenli ödemeleriniz bile kredi notunuzun yükselmesine yardımcı olur. Özellikle kredi kartı kullanımları ve kredili ürün ödemeleriniz kredi notuna en fazla etki eden unsurlardır.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notu birden fazla etkene bağlı olarak hızla düşebilir. Hatta attığınız yanlış adımlar sonucunda kara listeye bile düşebilirsiniz. Kara listeye düşmeniz demek hiçbir bankadan yıllar boyunca bankacılık ürün hizmeti alamamanız anlamına gelir.

Kısaca şu hataları yaparsanız kredi notunuzun hızla düşüşe geçtiğini görebilirsiniz; Kredili ürün ödemelerini düzenli yapmamak, Kredi kartı borcunun sadece asgarisini ödemek, Kredi kartı borcunu ödememek, gecikmeye düşmesi, Bankalar dışındaki finans kuruluşlarının ödemelerini geciktirmek, Kredili ürünleri geç ödemek, Sürekli kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunmak, İcralık olmanız,

Yukarıdaki ve benzeri adımlar kredi notunuzun oldukça hızlı şekilde düşmesine neden olur. Bu hususları dikkate alıp düzenlerseniz kredi notunuz hızlı olarak yükselecektir.

Kredi Notu Puanları Ne Anlama Gelir?

Kredi notu puan tablosu çoğu zaman yanlış okunur. Puan aralıklarının ne anlama geldiği, kredili ürün kullanıp kullanılmayacağı gibi detayları doğru okumakta yarar vardır.

Findeks raporlarında karşınıza çıkan puan tablosu sayı değerleri ve anlamları kısaca şöyledir;

  • 1700-1900: Çok iyi/Kredi kullanabilir.
  • 1500-1699: İyi/kredi kullanabilir. /
  • 1100-1499: Normal / Kredi kullanabilir- kefil istenebilir.
  • 700-1099: Orta riskli / Kredi kullanabilir- kefil istenebilir. 1-699: Riskli / Kredi kullanamaz.
  • 0: Yüksek riskli / Kredi kullanmaz.

Tabloda gördüğünüz sayı değerlerinin anlamları karşılarındaki ifadelerdir. Yukarıdan aşağıya doğru risk oranının arttığını anlayabilirsiniz. Örneğin kredi notunuz 1700-1900 arasındaysa neredeyse tüm bankalar hiç sorun oluşturmadan istediğiniz miktarda kredi verecektir.

Ancak puanının 1-699 arasındaysa hiçbir banka size kredi ya da kredi kartı vermeye yanaşmayacaktır. Kredi kullanmak istiyorsanız kredi notunuzu düzenli şekilde takip etmeniz gerekir.

Bu takibinizde eğer aralığı riskli guruba denk geliyorsa notunuzu düzeltmek için hızlıca aksiyon almanız tavsiye edilir. Aksi halde kara listeye düşebilir, bankacılık ürünlerinin hiç birinden faydalanamaz duruma gelebilirsiniz.

Kredi notu ve anlamları hakkında merak edebileceğiniz tüm detayları içeriğimizde sunduk. Siz de konu hakkında görüşlerinizi bildirmek üzere yorum alanına yazabilirsiniz. Yorumlarınızı dikkate alarak en kısa süre içerisinde geri bildirimde bulunuyoruz.

İçindekiler