Kredi Kartı

09-02-2024 18:56:34

Ortak ATM hizmeti yaklaşık 10 yılı aşkın bir süredir hizmettedir. Bu sistem kullanıcıların işlemlerini daha kolay ve sorunsuz şekilde yapabilmelerini sağlar. Normal şartlarda her bankanın kendi ATM’si bulunur. Bankaların müşterileri de tüm işlemlerini çalıştıkları bankanın ATM’si üzerinden yapar. Ancak ortak ATM sistemi olan bankalarda sadece kendi bankanızın ATM’sini kullanmak zorunda kalmıyorsunuz. 

Bankanızın anlaşmalı olduğu diğer bankaların ATM’leri üzerinden de işlem yapabiliyorsunuz. Bu işlemler para çekme, para yatırma ve benzeri tüm işlemleri kapsar. Hangi bankaların ortak ATM hizmeti var, bu hizmet nasıl kullanılır gibi merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarına içeriğimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Hangi Bankalar Ortak ATM Kullanır?

Pek çok banka ortak ATM sistemine dahildir. Son 10 yıldır giderek yaygınlaşan ortam ATM hizmeti kullanıcıların işini kolaylaştırır. Kamu bankalarının neredeyse tamamında ortak ATM sistemi mevcuttur. Kamu bankaları arasında yapılan anlaşmaya göre;

Ziraat Bankası, Ziraat Katılım, Vakıflar Bankası, Vakıf Katılım Bankası, PTT ve Emlak Katılım Bankası ATM'leri ortaktır.

Örneğin Ziraat Bankası müşterisi olsanız da en yakın PTT Bank ATM’si üzerinden işlemlerinizi yapabilirsiniz. Aynısı diğer kamu bankaları ATM’leri için de geçerlidir. Özel bankalar arasında da bu tarz anlaşmalar mevcuttur.

Örneğin Enpara.com kartınızda Denizbank ve TEB Bankası ATM’leri üzerinden işlem yapabilirsiniz. 

Ortak ATM sistemiyle yapacağınız işlemlerde bir sınırlama vardır. Örneğin bazı bankalar günde en fazla 3 işlemi ücretsiz yapmanıza olanak verir. Sonraki işlemlerinizde ise işlem türüne göre hizmet bedelleri tahsil edilir.

Ortak ATM Nasıl Kullanılır?

Ortak ATM kullanmak bankanızın ATM’sini kullanmaktan farksız ve bir o kadar da kolaydır. Yapmanız gereken tek şey bankanızın ortak çalıştığı ATM’lerden birine giderek kartınızı ve şifrenizi girip işlemlerinizi yapmaktır.

Eğer gün içerisinde ilk kez ortak ATM ile işlem yapıyorsanız sizden herhangi bir ücret tahsil edilmeden işlemlerinizi yapabilmeniz sağlanır. Bankanızın hangi bankalarla anlaşmalı olduğunu bilmiyorsanız doğrudan müşteri hizmetleri ile görüşebilir

Ortak ATM’lerde Hangi İşlemler Yapılabilir?

Ortak ATM’lerde işlem yapma sınırı bulunmuyor. Para çekme, para yatırma, kredi ödeme, kredi kartı ödeme başta olmak üzere aklınıza gelebilecek tüm işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz.

Yani çalıştığınız bankanın ATM’sinden hangi işlemleri yapıyorsanız, bankanızın anlaşmalı olduğu ortak ATM’ler üzerinden de tüm bu işlemlerinizi, işlem ücreti ödemeden yapabilirsiniz Sadece bankaların anlaşmasına ve işlem adeti sınırına dikkat etmeniz gerekir.

Genelde ortak ATM sisteminde günlük işlem adeti belirlenir. O işlem sayısının üzerine çıktıktan sonra işlem ücreti tahsil edilmeye başlar.

Ortak ATM’lerde Para Çekme Ücretli Mi?

Ortak ATM sistemi, anlaşma üzerine tüketicilere sunulur. Her bankanın kendi içerisindeki anlaşma kriterleri ise değişir. Ancak genelde ortak ATM işlemlerinde bankalar müşterilerine 3 kez para çekme ve yatırma hakkını ücretsiz olarak sunar.

Sonrasında yapılan her işlem için ise belirli ücretler tahsil edilir. Bu ücretler yaptığınız işlemin hacmine göre farklılık gösterir. Yani ücretsiz işlem sınırını geçtiğiniz zaman işlemler için ücret tahsil edilmeye başlar.

Ortak ATM ile Hangi İşlemler Yapılır?

Ortak ATM üzerinden aklınıza gelebilecek her türlü işlemi kolayca yapabilirsiniz. Bu işlemlerin başında standart para yatırma ve para çekme işlemleri yer alır. Hangi bankanın müşterisi olduğunuz fark etmeksizin diğer anlaşmalı bankaların ATM2lerini kullanarak 3 işlem limitine kadar ücretsiz faydalanabilirsiniz.

Bu işlemler kredi kartı yatırma, kredi kartı işlemleri, para çekme ve yatırma, havale, EFT gibi tüm işlemleri kapsar. Yani kendi bankanızın ATM’sinden yapabileceğiniz tüm işlemleri ortak ATM üzerinden de yapabiliyorsunuz.

Ortak ATM Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Ortak ATM kullanımı büyük avantaj sağlar. Bulunduğunuz yerde kendi bankanızın ATM’si bulunmuyorsa en yakın anlaşmalı bankanın ATM’sini kullanma şansınız bulunuyor.  Bu süreçte dikkat etmeniz gereken birkaç husus bulunuyor.

Bunların başında işlem limitleri yer alır. Her ortak ATM üzerinden toplamda 3 adet işlemi ücretsiz yapabilirsiniz. Bu işlemleri yanlış, eksik ya da hatalı yaparsanız işlem limitiniz düşer. 3 işlemden sonra sizden ücret tahsil edilmeye başlanır. O nedenle işlemlerinizi yaparken teyitli ve dikkatli yapmanız tavsiye edilir.

Ortam ATM hakkında merak edebileceğiniz tüm detaylara içeriğimiz boyunca yer verdik. Siz de konuya dair görüşlerinizi hemen yorum alanına yazarak paylaşabilir ve bizden geri bildirim alabilirsiniz.


İçindekiler