Kredi Kartı

28-04-2024 12:34:03

Sanal kart, kredi kartlarına bağlı olan, gerçek kart bilgilerini kullanmadan ödeme yapabilmek için geliştirilen dijital bir kredi kartı türüdür. Mail order yöntemi ile ödeme yaparken yoğun olarak kullanılır. Güven vermeyen sitelere kart bilgilerinin kaydedilip kopyalanmaması için güvenilir bir yöntem olarak sanal kartlar tercih edilebilir. Sanal kartınızı kullandığınız zaman satıcılar sadece bu geçici olan kartın bilgilerini görebilir. 

Ana kartınızın bilgilerine erişemedikleri için kaydetme, kopyalama veya bilgi dışında işlem yapma alternatifleri ortadan kalkar. Her özel ve kamu bankasına ait kredi kartlarınız için sanal kredi kartı açabilirsiniz. Açma işlemlerinin yanı sıra tıpkı kredi kartlarında olduğu gibi harcama limitlerini de kendiniz belirleyebilirsiniz. Sanal kartı oluşturma adımları ve dikkat edilmesi gerekenler gibi detaylara içeriğimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Sanal Kart Oluşturma Nasıl Yapılır?

Sanal kart oluşturma adımları neredeyse her bankada benzer adımlardan oluşur. Bu kartınızı direk dijital, mobil ya da internet bankacılığı şubeleri üzerinden dijital olarak gerçekleştirebilirsiniz. Hızlıca sanal kart açmak ve kullanmak üzere takip etmeniz gereken işlem adımları şu şekildedir;

  • Kredi kartınızın bulunduğu bankanın mobil, internet ya da dijital bankacılık şubesine giriş yapın.
  • Kartlar kısmına tıklayarak devam edin.
  • Sanal kart seçeneğine tıklayarak oluştur alanına dokunarak devam edin.
  • Ekranda yer alan tüm alanları doldurup sanal kartınızı açık hale getirin.

Yukarıda yer alan adımlar bazı bankalarda ufak farklılıklar gösterebilir. Eğer işlemler sırasında takıldığınız bir husus olursa doğrudan bankanızın müşteri hizmetleri ile irtibata geçerek sanal kart açma işlemi için destek talebinde bulunabilirsiniz.

Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Sanal kart kullanımı tıpkı normal kredi kartı kullanımı gibidir. Tek farkı fiziksel bir kart olmayıp dijital işlemlerde online olarak kullanılmasıdır. Sanal kartınızın kart numarası, son kullanma tarihi, CVC kodu ve benzeri tüm bilgileri mevcuttur.

İnternet bankacılığı üzerinden sanal kartınıza ait olan bu bilgilere kolayca erişebilirsiniz. Satıcı ya da kartınızdan ödeme çekecek kişilere sanal kartınıza ait olan bu bilgileri vermeniz ödeme çekmesi için yeterli olacaktır. Ödeme çekim aşamasında size SMS gelebilir. Ayrıca çekim limitlerini güncellendiğinizden emin olmalısınız. Aksi halde ödeme çekimi sırasında sorunla karşılaşabilirsiniz.

Sanal Kart Ödemesi Nasıl Yapılır?

Sanal kart ödemesi kredi kartınıza bağlı şekilde yapılır. Kredi kartınızın kalan limitini sanal kartınızda kullanabilirsiniz. Ana karta bağlı olduğu için kredi kartınızın limiti ne kadarsa sanal kartınızın limiti de o kadar olur. Ancak bu limit oranını kendiniz de belirleyebilirsiniz.

Örneğin ana kredi kartınızda 20.000 TL limit olsa da sanal kartınızı X rakam şeklinde kendiniz belirleyebilirsiniz. Böylece satıcı ödeme tutarından daha yüksek bir tutarı çekemez. Sanal kartınızla yapılan ödemelerin borcu da ana kredi kartı ekstresine yansır. Düzenli ödediğiniz kredi kartı borcunuzun ekstresinden tahsil edilir. Yani ekstra bir ödeme kanalı bulunmuyor.

Kredi Kartı Olmadan Sanal Kart Olur Mu?

Kredi kartı olmadan sanal kart olur mu sorusuna direk hayır şeklinde yanıt vermek mümkündür. Sanal kartlar ana bir karta bağlı olarak çalışır. Dijital olarak çalışan sanal kartları açmak için bir bankanın müşterisi olup kredi kartına da sahip olmanız gerekir.

Çünkü sanal kartlarla yapılan tüm harcamalar için ekstra bir ekstre çıkmaz. Ana kredi kartına bağlı olarak tüm işlemler yapılır. Limit oranı, ödemeler gibi detaylara ana kredi kartına bağlı şekilde tanımlanır. 

Sanal kart hakkında merak edebileceğiniz detaylara yer verdik. Konu hakkında soru ve görüşlerinizi yorum alanı üzerinden paylaşabilirsiniz.İçindekiler