Kredi Kartı

31-01-2024 22:42:44

Taksiti devam eden kredi kartı kapatılır mı, nasıl kapatılır soruları yoğun olarak araştırılıyor. Kredi kartı bildiğiniz üzere belirli bir limitle sunulan, harcamaların taksitlendirilebildiği bankacılık ürünlerinden biridir. Yapılan tüm alışverişleri taksitlendirerek, uzun vadeli ödeme planına dahil edebilirsiniz. 

Ancak bazı durumlarda kredi kartı kullanmak istemeyebilir, kapatabilirsiniz. Bu tarz durumlarda borcum var kartım kapanır mı endişesi duymanıza gerek yoktur. Çünkü Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) taksitleri olan kredi kartlarının kapatılmasında herhangi bir sakıncalı durum olmadığını ifade eder.

Taksitli Kredi Kartı Kapatmak Puanı Olumsuz Etkiler Mi?

Taksitli kredi kartı kapatma işlemlerinde kredi notunun etkilenip etkilenmeyeceği de yine oldukça merak edilen konular arasındadır. Kredi puanları tüketicilerin bankacılık ürünlerini nasıl kullandığına dair oluşan puan skalasıdır. Bu puanlar yeni bankacılık ürünlerini (kredi, kredi kartı vb.) kullanırken işe yarar. Taksitli kredi kartını kapatmak ise borcu ödeme sırasında sorun yaşamadığınızda kredi notunuzu olumsuz etkilemeyecektir.

Taksitli Kredi Kartı Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Taksitli kredi kartı kapatma işlemleri için birden fazla alternatifiniz bulunuyor. Bu alternatif yöntemlerin her biri çalıştığınız bankaya göre farklılık gösterir. Kredi kartınızı taksitleri devam ederken kapatmak isterseniz izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

  • En yakın banka şubesini ziyaret ederek kapatma işleminizi tamamlayabilirsiniz. 
  • Mobil bankacılık uygulaması üzerinden kapatabilirsiniz.
  • İnternet şubeye giriş yaparak kredi kartı kapatma adımlarını takip edebilirsiniz.

Bu adımlardan herhangi birini takip ederek kredi kartınızı kullanıma tamamen kapatabilirsiniz. Kapattıktan sonra kalan taksit veya borcun nasıl, nereden ödeneceğine dair detayları da doğrudan bankadan alabilirsiniz. 

Kredi Kartı Taksitleri Erken Ödeme Nasıl Yapılır?

Kredi kartınızı tamamen kapatmayı düşünüyorsanız öncesinde taksitli borçlarınızı kapatabilirsiniz. İleri tarihli taksitler dahil olmak üzere tüm borçları kapatma işlemi nasıl ve nereden yapılır diye merak ediyorsanız da;

Kredi kartınızın kalan taksitlerini tamamen ödemek için bankanızın müşteri hizmetleri ile irtibata geçebilirsiniz. Müşteri temsilcisi tüm adımlarıyla kapatma işlemlerinizde destek olur.

Bankaya doğrudan giderek kalan taksit ve borçlarınızı kapatmak istediğinizi belirtebilirsiniz.

Kalan tüm taksitleri kapatma işlemini bankadan destek almadan yapmanız mümkün değildir. Çünkü borçlarınızın bir kısmı henüz kesilmemiş gelecek dönem ekstreleri kapsamındadır. Bu nedenle doğrudan bankanızla irtibata geçerek talep iletmeniz daha hızlı ve doğru adım atmanıza yardımcı olacaktır.

Kredi Kartı Taksitleri Tek Seferde Ödenir Mi?

Kredi kartınızla yaptığınız alışverişleri gün sonu işleminden sonra taksitlendirebilirsiniz. Taksitlendirdiğiniz bu toplam borcu tek seferde ödeme şansınız vardır.

Ancak taksitlendirdiğiniz borcu tek seferde ödeseniz de sadece size ekstra limit açılır. Kalan taksitler aynı şekilde tarihleri geldiği zaman ekstrenize borç olarak yansır.

Bu nedenle taksit kapatma işlemi yaptırarak ilerlemeniz gerekir. Bunun için de kapatmak istediğiniz taksitleri belirterek bakanız ile görüşmeniz gerekir.

Kredi Kartı Borcu En Erken Ne Zaman Ödenir?

Kredi kartı borcunun bitmesi taksit sayınıza ve alışveriş toplamlarınıza göre değişir. Her ay taksitlerin ödemesini yapar, açılan limit ile yeniden alışveriş yaparsınız. Bu da kredi kartınızın her ay yeniden borçlanarak ilerlemesiniz sağlar. 

Eğer kartınızın toplam borcunun hızlı bitmesini istiyorsanız taksitleriniz bitene kadar yeniden alışveriş yapmamanız tavsiye edilir. Böylece son taksitiniz geldiğinde toplam limitiniz açık durumda olurken diğer döneme devreden borcunuz da olmamış olur. Dilerseniz kredi kartının toplam borcunu da banka şubelerine giderek tek seferde kapatma talebinde bulunabilirsiniz. 

Kredi Kartı Kapatma Ücreti Var Mıdır?

Kredi kartını tamamen kapatmak isteyenler, kapatma ücreti olup olmadığını merak eder. Yasal olarak kredi kartını tamamen kapatmak isteyen tüketicilerden herhangi bir ek ücret talep edilmez.  Nitekim bazı özel ya da kamu bankaları tüketicilerden kredi kartı kapatma cezası adı altında belirli ücretler talep edebiliyor.  Bu kapatma cezası kapsamında olan tutarlar şunlardan oluşur;

  • Yıllık sözleşme için yapılan anlaşma kapsamında her ay yapılan otomatik ödeme, 
  • Harcama sözü verilen limit miktarı,
  • Taahhüt varsa, süreden önce kapatılmasına dair ödenmesi gereken cezai tutar

Bu gibi ödemeler, kredi kartı kapatma cezası içerisinde sizden talep edilebilir. Ödemek istemezseniz de doğrudan bankayla görüşebilir bu ödemenin yasal olmadığını ifade edebilirsiniz. 

Kredi kartı erken kapatma işlemlerine dair merak edebileceğiniz tüm detaylara yer verdik. Siz de konuya dair görüşlerinizi yorum alanı üzerinden bizimle paylaşabilir, geri bildirim alabilirsiniz. 

İçindekiler