Kredi Kartı

12-01-2024 20:12:25

Yüksek limitli kredi kartı kullanmak isteyenler hangi bankaların verdiğini merakla araştırır.


Kredi kartı bildiğiniz üzere yoğun talep gören bankacılık ürünlerinin başında yer alır. Ödemeleri taksitlendirme, erteleme gibi avantajlar sunar. Limitin yüksek olması yapılan alışverişlerin de yüksek tutarlı olmasına yardımcı olur. Pek çok banka kredi kartlarını kullandırmaya başladığında limiti düşük tutar. 


Tüketici kartı düzenli kullandıkça bu durum kredi puanına yansır. Yükselen kredi puyanı neticesinde ise müşterilerine yüksek limit teklifleri sunarlar. Ancak bazı bankalar diğerlerine kıyasla ilk kredi kartı limitini yüksek verebilir. Bu bankaların listesi ve daha fazlası için içeriğimizin devamını incelemeye başlayabilirsiniz.


En Yüksek Limitli Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileridir?


Kamu ya da özel bankalardan bazıları yüksek limitli kredi kartı veren bankalar arasında yer alır. Hem başvuru hem de limit açısından kolaylık sağlayan bu bankalar en fazla müşteri kitlesine sahip olan bankalar olarak da dikkat çeker.


Eğer ilk limiti yüksek veren bir bankadan kredi kartı almak istiyorsanız tercihinizi şu bankalardan yana kullanabilirsiniz;


 • Akbank 
 • En Para 
 • QNB Finans Bank 
 • TEB Bankası 
 • Yapı Kredi Bankası 
 • Denizbank 
 • Garanti BBVA Bankası 
 • ING Bank 
 • İş Bankası 


Yüksek limitli kredi kartı almak istiyorsanız yukarıdaki bankalardan birini tercih edebilirsiniz. Ayrıca ilk etaptan sonra en hızlı limit yükseltme imkanı sunan bankalar da yine yukarıda yer verdiğimiz bankalardır.


Kredi Kartı Limiti Neye Göre Belirlenir?


Yüksek limitli kredi kartı alırken limitin neye göre belirlendiği merak edilir. Kredi kartlarında izlenen bazı prosedürler vardır. Limit belirlemeye yönelik izlenen bu prosedürler kısaca şu detaylardan oluşur;


 • Mevzuat gereği alınacak kredi kartı limitinin belgelenebilir aylık gelirin en fazla 2 katı kadar olabilir.
 • Kullanımı takip eden yıllarda ise en fazla 4 katı olacak şekilde düzenlenir. 


Kredi kartı limit belirleme aşamalarında yukarıdaki detaylar dikkate alınır. Buna örnek vermek gerekirse de kredi kartı alacak kişinin aylık geliri 10.000 TL ise ilk etap maksimum 20.000 TL limitli kredi kartı alabilir.


Düzenli kullanım sonrasında ise bu rakam 4 katına yani 40.000 TL bandına kadar çıkabilir. Yine bu oranlar nadir olsa da çalıştığınız bankaya göre farklılık gösterebilir. 


Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükselir?


Kredi kartı limiti kullanım detaylarına göre değişir. İlk kez kredi kartı alan kişilere genel olarak belgeleyebildikleri gelir düzeyinin 2 katı kadar limit açılır. Bu aşamadan sonra kişinin kredi kartını nasıl kullandığı gözlenir.


Düzenli kullanım ve ödeme periyotları kredi puanının yükselmesine yardımcı olur. Kredi puanı yükseldikçe verilecek limit oranı da artış gösterir. Kredi kartı limitinizin artması için şu adımları dikkate alabilirsiniz;


 • Kredi kartı ekstre dönemlerini takip edin.
 • Sürekli asgari ödeme yapmayın.
 • Her ay düzenli olarak ödeme yapmaya özen gösterin.
 • Toplam ekstre borcunuzu ödemeye çalışın. Ya da direk asgari ödemenin
 • üzerinde ödeme yapmaya özen gösterin.

Bu detayları dikkate alırken aynı zamanda herhangi bir kurum ya da kuruluşa icralık borcunuz olmamasına da özen göstermeniz önerilir. Çünkü bu tarz durumlar kredi kartını düzenli ödeseniz de kredi notunuzun ve limitlerinizin düşmesine sebep olur.


Kredi Kartı Limitinin Artması İçin Nasıl Kullanmak Gerekir?


Yüksek limitli kredi kartı kullanırken, doğru işlemler yapmaya özen göstermeniz gerekir. Kart kullanımınızı aylık bütçenize göre organize etmeniz ödemelerde zorlanmamanıza yardımcı olur.


Bu durum kredi notunuzu olumlu etkilediği için limitlerinizin de yükselmesine yardımcı olur. Kredi kartınızı kullanırken gelir düzeyinizde iyileşmeler olduysa bunları belgeleyerek mutlaka bankaya sunmayı ihmal etmemeniz tavsiye edilir. Böylece gelir düzeyinize bağlı olarak kredi kartı limitlerinizin de yükseldiğini görebilirsiniz. 


Kredi Kartı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler 


Kredi kartı kullanımlarında en çok dikkat etmeniz gereken husus ödeme periyotlarını kaçırmamaktır. Ekstre borcunu düzenli ödememeniz kredi puanınızın düşmesine neden olur.


Bu da kredi limitinizin yükselmesine engel olacaktır. Ayrıca her ay sadece asgari ödeme yapmamanız gerekir.


İki ya da üç kez üst üste sadece asgari ödeme tutarını öderseniz kartınız alışverişe kapatılacaktır. Yine akabinde puanınız da düşmeye başlayacaktır. Sadece bu ayrıntılara dikkat ederek yüksek limitli kredi kartı alma ihtimalinizi iyileştirebilirsiniz.

İçindekiler