İhtiyaç Kredisi

09-01-2024 21:20:04

Ön onaylı kredi başvuru sonuç ekranında yansıyan bir ibaredir. İhtiyaç, konut ya da taşıt kredisi başvurusu yapanlar ‘’ön onaylı kredi’’ ne demek şeklinde araştırma yapıyor. Genelde kredi başvuruları online ya da direk banka şubesi üzerinden yapılır. Online yapılan kredi başvurularında müşterilere ön onaylı krediniz hazır şeklinde bir geri bildirim gelir. 

Bu geri bildirimin olumlu ya da olumsuz sonuca dair ne ifade ettiği merak edilir. Ön onaylı kredi bankanın yaptığı ilk değerlendirme sonucunu ifade eder. Bu değerlendirmenin olumlu sonuçlanacağı anlamına gelir. Ancak nadir durumlarda ön onay alınan kredinin reddedilmesi de söz konusu olabilir. Ön onaylı kredilere dair merak edebileceğiniz tüm detayları içeriğimizin devamında bulabilirsiniz. 

Ön Onaylı Kredi Kesin Çıkar Mı?

Ön onaylı kredi, ihtiyaç, taşıt ya da konut gibi kredi ürünlerine yapılan başvuruların banka tarafından yaptığı ilk değerlendirmeyi ifade eden acıkma mesajıdır. Bu geri bildirim süreci sadece SMS, telefon ya da online mobil uygulama üzerinden yapılan kredi ürün başvuruları için geçerlidir. Genelde ilk değerlendirme aşamasında müşteriyi bilgilendirmek üzere atılan SMS içeriğinde kredi notunuz kredi koşullarını karşılıyorsa ön onay mesajı alırsınız. 

Bir diğer deyişle, kredi ön onayı almanız başvurduğunuz kredinin olumlu değerlendirileceğini de ifade eder.  Ön onaylı kredi bildirimleri bankaların müşterilerine zaman kazandırmak amacıyla geliştirdikleri bir sistemdir. Ön onayın hemen akabinde banla sicil bilgilerinizi, kredi geçmişinizi ve gelir seviyenizi araştırır. Herhangi bir gecikme ya da icra durumu görülmezse başvurduğunuz miktar genelde onay alır.

Ön Onaylı Kredinin Onay Süresi Nedir?

Ön onay alan krediniz için değerlendirme süreci devam eder. Bankaların ilk değerlendirme neticesini zaman kazanmak amacıyla ön onay mesajı ile ilettiğini ifade edebiliriz. Ön onaya alınan kredi ürününüzün onaylanması kredi ürününe göre değişir. Miktar, kredi siciliniz, ödeme geçmişiniz ve gelir seviyeniz bu süreçte değerlendirilir. Kredi türüne göre ön onay süreci bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz;

İhtiyaç Kredisinde Ön Onay Süreci

İhtiyaç kredisi ürünleri ön onay sürecinin en hızlı tamamlandığı ürünlerdir. Bunun nedeni ise ihtiyaç kredi limitlerinin diğer kredi ürünlerine oranla daha düşük miktarlarda olmasıdır. Belgelerinizi eksiksiz ibraz ettiyseniz ihtiyaç kredisi ön onay süresi ortalama 1 iş günü içerisinde tamamlanır.

Konut Kredisinde Ön Onay Süreci

Konut kredisi ön onay süreci diğer kredi ürünlerine kıyasla daha uzun sürer. Bunun nedeni ise sadece sizin belgelerinizin değil aynı zamanda satın almak istediğiniz konutun da eksper tarafından değerlendirmeye alınmasıdır. Tüm belgeleri ibraz etmeniz halinde, konut eksper raporu dahil olmak üzere ön onay süreci 2 ile 5 iş günü içerisinde tamamlanır.

Taşıt Kredisinde Ön Onay Süreci

Taşı kredisi taleplerinizde de konut kredisinde olduğu gibi süreç biraz uzayabilir. Çünkü gelir durumunuz, kredi siciliniz ve diğer belgeleriniz incelenirken aynı zamanda satın almak istediğiniz taşıt da eksper tarafından incelemeye alınır. Bilirkişi taşıta dair değer belgelendirmesini bu süreçte yapar. Yine ortalama kredi sürecinin netlik kazanması 2 ile 5 iş günü kadar sürebilir.

Kredi ön onayınıza dair detaylı bilgi almak üzere başvurduğunuz banka ile irtibata geçebilirsiniz. Ya da doğrudan banka şubesini ziyaret ederek de bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

Ön Onaylı Kredi Nasıl Takip Edilir?

Başvuru yaptığınız kredi ürünleri için bankalar merkez şubeye yansıyan başvurularınızı ön onay yöntemi ile kabul eder.  Bu süreç kullanıcının başvuru onay sürecini daha hızlı ve pratik kılmak amacıyla uygulanır. Başvurunuz için ön onay bilgilendirmesi aldıktan sonra, başvuru yaptığınız dijital kanallar üzerinden süreci takip edebilirsiniz. 

Genelde bankanın mevcut müşterisiyseniz sizi zaten SMS ile sürece dair bilgilendirirler. Evraklarınız eksiksiz şekilde ibraz edildiyse ön onay sürecinde çeşitli sorulara yanıt almak için banka tarafından aranabilirsiniz. Bu görüşmelere hızlı yanıt vermeniz sürecin daha hızlı tamamlanmasına yardımcı olur. 

Ön Onaylı Kredi İptal Olur Mu?

Ön onay genel olarak kredinizin olumlu sonuçlanacağını ifade eder. Ancak yapılan nitelikli analiz neticesinde krediyi almaya uygun görülmezseniz banka tarafından iptal edilebilir. Ya da doğrudan eğer satın alacağınız konut veya taşıt değeri kredi için yeterli olmazsa da kredinizi iptal edebilirler. Bu hususta daha detaylı bilgi için doğrudan bankanızla irtibata geçebilirsiniz.İçindekiler