Ön Onaylı Kredi Nedir? Ön Onaylı Kredi Çıkar mı?

Ön onaylı kredi başvuru sonuç ekranında yansıyan bir ibaredir. İhtiyaç, konut ya da taşıt kredisi başvurusu yapanlar ‘’ön onaylı kredi’’ ne demek şeklinde araştırma yapıyor. Genelde kredi başvuruları online ya da direk banka şubesi üzerinden yapılır. Online yapılan kredi başvurularında müşterilere ön onaylı krediniz hazır şeklinde bir geri bildirim gelir. 

Bu geri bildirimin olumlu ya da olumsuz sonuca dair ne ifade ettiği merak edilir. Ön onaylı kredi bankanın yaptığı ilk değerlendirme sonucunu ifade eder. Bu değerlendirmenin olumlu sonuçlanacağı anlamına gelir. Ancak nadir durumlarda ön onay alınan kredinin reddedilmesi de söz konusu olabilir. Ön onaylı kredilere dair merak edebileceğiniz tüm detayları içeriğimizin devamında bulabilirsiniz. 

Ön Onaylı Kredi Kesin Çıkar Mı?

Ön onaylı kredi, ihtiyaç, taşıt ya da konut gibi kredi ürünlerine yapılan başvuruların banka tarafından yaptığı ilk değerlendirmeyi ifade eden acıkma mesajıdır. Bu geri bildirim süreci sadece SMS, telefon ya da online mobil uygulama üzerinden yapılan kredi ürün başvuruları için geçerlidir. Genelde ilk değerlendirme aşamasında müşteriyi bilgilendirmek üzere atılan SMS içeriğinde kredi notunuz kredi koşullarını karşılıyorsa ön onay mesajı alırsınız. 

Bir diğer deyişle, kredi ön onayı almanız başvurduğunuz kredinin olumlu değerlendirileceğini de ifade eder.  Ön onaylı kredi bildirimleri bankaların müşterilerine zaman kazandırmak amacıyla geliştirdikleri bir sistemdir. Ön onayın hemen akabinde banla sicil bilgilerinizi, kredi geçmişinizi ve gelir seviyenizi araştırır. Herhangi bir gecikme ya da icra durumu görülmezse başvurduğunuz miktar genelde onay alır.

Ön Onaylı Kredinin Onay Süresi Nedir?

Ön onay alan krediniz için değerlendirme süreci devam eder. Bankaların ilk değerlendirme neticesini zaman kazanmak amacıyla ön onay mesajı ile ilettiğini ifade edebiliriz. Ön onaya alınan kredi ürününüzün onaylanması kredi ürününe göre değişir. Miktar, kredi siciliniz, ödeme geçmişiniz ve gelir seviyeniz bu süreçte değerlendirilir. Kredi türüne göre ön onay süreci bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz;

İhtiyaç Kredisinde Ön Onay Süreci

İhtiyaç kredisi ürünleri ön onay sürecinin en hızlı tamamlandığı ürünlerdir. Bunun nedeni ise ihtiyaç kredi limitlerinin diğer kredi ürünlerine oranla daha düşük miktarlarda olmasıdır. Belgelerinizi eksiksiz ibraz ettiyseniz ihtiyaç kredisi ön onay süresi ortalama 1 iş günü içerisinde tamamlanır.

Konut Kredisinde Ön Onay Süreci

Konut kredisi ön onay süreci diğer kredi ürünlerine kıyasla daha uzun sürer. Bunun nedeni ise sadece sizin belgelerinizin değil aynı zamanda satın almak istediğiniz konutun da eksper tarafından değerlendirmeye alınmasıdır. Tüm belgeleri ibraz etmeniz halinde, konut eksper raporu dahil olmak üzere ön onay süreci 2 ile 5 iş günü içerisinde tamamlanır.

Taşıt Kredisinde Ön Onay Süreci

Taşı kredisi taleplerinizde de konut kredisinde olduğu gibi süreç biraz uzayabilir. Çünkü gelir durumunuz, kredi siciliniz ve diğer belgeleriniz incelenirken aynı zamanda satın almak istediğiniz taşıt da eksper tarafından incelemeye alınır. Bilirkişi taşıta dair değer belgelendirmesini bu süreçte yapar. Yine ortalama kredi sürecinin netlik kazanması 2 ile 5 iş günü kadar sürebilir.

Kredi ön onayınıza dair detaylı bilgi almak üzere başvurduğunuz banka ile irtibata geçebilirsiniz. Ya da doğrudan banka şubesini ziyaret ederek de bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

Ön Onaylı Kredi Nasıl Takip Edilir?

Başvuru yaptığınız kredi ürünleri için bankalar merkez şubeye yansıyan başvurularınızı ön onay yöntemi ile kabul eder.  Bu süreç kullanıcının başvuru onay sürecini daha hızlı ve pratik kılmak amacıyla uygulanır. Başvurunuz için ön onay bilgilendirmesi aldıktan sonra, başvuru yaptığınız dijital kanallar üzerinden süreci takip edebilirsiniz. 

Genelde bankanın mevcut müşterisiyseniz sizi zaten SMS ile sürece dair bilgilendirirler. Evraklarınız eksiksiz şekilde ibraz edildiyse ön onay sürecinde çeşitli sorulara yanıt almak için banka tarafından aranabilirsiniz. Bu görüşmelere hızlı yanıt vermeniz sürecin daha hızlı tamamlanmasına yardımcı olur. 

Ön Onaylı Kredi İptal Olur Mu?

Ön onay genel olarak kredinizin olumlu sonuçlanacağını ifade eder. Ancak yapılan nitelikli analiz neticesinde krediyi almaya uygun görülmezseniz banka tarafından iptal edilebilir. Ya da doğrudan eğer satın alacağınız konut veya taşıt değeri kredi için yeterli olmazsa da kredinizi iptal edebilirler. Bu hususta daha detaylı bilgi için doğrudan bankanızla irtibata geçebilirsiniz.Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2024

Faizsiz kredi veren bankalar 2024 yılında kampanyalarına devam ediyor. Pek çok banka müşterisi hangi bankaların hangi şartlarla faizsiz kredi vereceğini merak eder. Özellikle de artan faiz oranlarından sonra gözle kampanyalı kredi ürünlerine çevrildi. Bankalar yeni müşteri kazanma kampanyalarında 0 faizli ihtiyaç kredisi gibi seçenekler sunabiliyor. Bu bankaların şartları, başvuru adımları ve daha fazlasını içeriğimizin devamından inceleyebilirsiniz.

0 Faizli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

2024 yılında faizsiz kredi veren bankalar mevcuttur. Bu bankalar genelde düşük limitli ihtiyaç kredilerini hoş geldin kapsamında sıfır faizle sunar. Faizsiz kredi alabileceğiniz bankalar ve kredi miktarları kısaca şu şekildedir;

 • Akbank 20.000 TL’ye varan 0 faizli taksitli nakit avans sunar.
 • QNB Finansbank 10.000 TL 0 faizli ihtiyaç kredisi sunar.
 • Enpara.com 0 faizli 10.000 TL taksitli ihtiyaç kredisi sunar.
 • Garanti BBVA 15.000 TL 0 faizli kredi sunar.
 • Denizbank 0 faizli 10.000 TL taksitli nakit avans sunar.
 • Yapı Kredi 20.000 TL’ye kadar 0 faizli taksitli kredi sunar.

Faizsiz kredi limitleri ve veren bankalar listesi yukarıdaki gibidir. Bu bankalar faizsiz kredileri sunarken bazı şartlar arar. Şartları yerine getiren herkes bu kredi fırsatlarını değerlendirebilir.

Faizsiz Kredi Şartları Nelerdir?

Bankaların özel kampanya dönemlerinde sunduğu faizsiz kredi fırsatları için bazı şartlar aranır. Bu şartları yerine getiren her tüketici sıfır faizle kredi çekerek kullanabilir. Ayrıca faizsiz kredi veren bankalar genel olarak sıfır faizli krediler için vade imkanı vererek ödeme periyotlarınızı da kolay hale getirir. Aradıkları şartlar ise genel olarak şu şekildedir;

 • Bankanın müşterisi olmanız.
 • Bankaya emekli maaşınızı taşıyıp taahhüt etmeniz. 

Sadece bu şartları taşımanız ilgili faizsiz kredilerden faydalanmanız için yeterlidir. Online olarak faizsiz kredi veren bankaların müşterisi olabilirsiniz. Müşteri ol adımlarını aşağıdan inceleyerek hemen adım atmanız mümkündür.

Düşük Faizli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar 

Sıfır faizin yanı sıra düşük faizli kredi veren bankalar da oldukça yoğun merak edilir. Son dönemde artan faiz oranlarından sonra vatandaşlar nakit ihtiyaçları için en düşük faiz oranını sunan bankaları tercih eder. Bu bankalar kısaca şu şekildedir;

 • Türkiye İş Bankası 
 • Akbank 
 • Enpara.com
 • QNB Finansbank 
 • ING Bank 
 • Denizbank 
 • Yapıkredi Bankası 
 • CEPTETEB
 • Kuveyt Türk Bankası 
 • Vakıf Katılım Bankası 

Tüm bu bankalar ihtiyaç kredisi kampanyaları düzenler. Çok yüksek limitli olmayan ihtiyaç kredilerinde vade oranına göre düşük faiz uygular. Eğer düşük ve kısa vadeli kredi tercihi yaparsanız faiz oranları da eş zamanlı düşecektir. Doğrudan bankaları arayarak kredili ürünleri hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Online Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Bankaların yeni müşterisi olabilmeniz için artık doğrudan şubeye gitmenize gerek yoktur. Oturduğunuz yerden hızlıca banka müşterisi olabilirsiniz. Bunun için takip etmeniz gereken adımlar kısaca şöyledir;

 • Müşterisi olmak istediğiniz bankayı seçin.
 • Bankanın web sitesine erişim sağlayın.
 • Müşteri ol kısmında tıklayarak başvuru formuna erişin.
 • Başvuru formunda sizden talep edilen tüm detayları eksiksiz doldurarak formu gönderin.
 • Formunuz bankaya ulaştığında banka müşteri temsilcileri sizi arar.
 • NFC özelliği olan telefonunuzla kimlik teyidi yapar.
 • Ek belge varsa ibraz etmenizi talep eder.
 • Son adımda görüntülü arama yaparak yüz tanımlama ve diğer süreçleri tamamlar.

Bu kısa adımların ardından bankalarda hesabınız açılmış olur. Açılan hesabınız kampanya varsa faizsiz kredi alabilmenizi sağlar.

Bunun için de başvurunuzu çalıştığınız bankanın mobil şubesi üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Dilerseniz müşteri temsilcisiyle görüşme yaparak da faizsiz kredi başvurunuzu yapabilirsiniz.